İDO dünyada bir numara!... 5.3.2008

Murat Reis ve Mehmet Reis Deniz Otobüsleri ile Orhan Gazi Hızlı Feribotu’nu hizmete alan Başkan Topbaş, “İDO yılda taşıdığı 98 milyon yolcu ve 107 araçlık filosuyla deniz taşımacılığında dünyada bir numara... İstanbul olarak her alanda bir numara olmak için çalışıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO, Murat Reis ve Mehmet Reis Deniz Otobüsleri ile Orhan Gazi Hızlı Feribotu’nu hizmete alarak 107 yolcu ve yılda taşıdığı 98 milyon yolcu ile dünyadaki birinciliğini perçinledi. Yenikapı’da gerçekleştirilen 3 yeni geminin hizmet alınması törenine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Fikret Kasapoğlu, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, BELBİM Genel Müdürü Ahmet Kazokoğlu, İSTON Genel Müdürü Kadir Serdar Taflan ile denizcilik meslek lisesi öğrencileri katıldı.

 

İDO’nun gündeminde Çanakkale ve İzmir var…

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İDO’nun yılda taşıdığı 98 milyon yolcu ve 107 araçtan oluşan filosuyla deniz taşımacılığında dünyada birinci sırada yer aldığını belirterek, deniz ulaşımının toplam ulaşımdaki payını artırmak için 350 milyon dolarlık yatırımla bu alanda çok önemli adımlar attıklarını söyledi. İDO’nun günlük taşıdığı yolcu sayısının 325 bin, taşıdığı araç sayısının da 25 bin olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, Şehir Hatları İşletmesi’nin İDO’ya devredilmesinin ardından yıllık taşınan yolcu sayısının yüzde 60’lık artışla 98 milyona, taşınan araç sayısının da yüzde 66’lık artışla 6 milyona çıktığını kaydetti.

 

İstanbul’da deniz ulaşımının yüzde 4 olan payını yüzde 10’a çıkarmak için yeni adımlar atmaya devam edeceklerini dile getiren Başkan Topbaş, Çanakkale ve İzmir’den de feribot seferleri istendiğini ve konu üzerinde çalıştıklarını ifade etti.  Sipariş verdikleri ve teslim aldıkları gemilerle 257i deniz otobüsü, 10’u feribot, 37’si yolcu vapuru, 19’u arabalı vapur, biri yolcu gemisi, 7’si motor bot ve 8’i de hizmet gemisi olmak filolarını 107 gemiye ulaştırdıklarını anlatan Topbaş, “Ayrıca kiraladığımız 10 yolcu motoruyla deniz taşımacılığını sürdürüyoruz. 4 yıl içinde İDO'yu, 82 iskele, 107 gemi ile 85 hatta 1200 sefer gerçekleştiren dünyanın en büyük taşımacılık şirketi haline getirdik. İDO yılda taşıdığı 98 milyon yolcu ve 107 araçtan oluşan filosuyla deniz taşımacılığında dünyada birinci sıraya yerleşti” dedi.

 

‘Deniz Taksi’ ve ‘Ro-Ro Taşımacılığı’ projeleri hayata geçiyor…

Deniz ulaşımını geliştirmek için ‘Deniz Taksi’ ve ‘Ro-Ro Taşımacılığı’ projeleri hayata geçirmeye hazırlandıklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 250 bin dolar değerinde 6 deniz taksinin 27 iskelede 24 saat hizmet vereceğini söyledi. Boğaziçi trafiğini düzenlemek için 7 marina yapacaklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Ambarlı-Bandırma arası Ro-Ro Hattı açılması için çalışma yürüttüklerini, proje bittiğinde 2 Ro-Ro gemisiyle günde 1700 tır taşıyacaklarını belirtti.

 

Orhangazi dünyanın ikinci büyük feribotu… 

Bursa hattında çalışan Orhan Gazi Hızlı Feribotu’nun geçen yıl devreye giren Osman Gazi Hızlı Feribotu ile birlikte 1200 yolcu ve 225 araç taşıma kapasitesiyle dünyanın ikinci büyük feribotu olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, Yenikapı-Bursa arasını 75 dakikada kat eden 88 metre boyundaki bu gemilerin, 35 deniz mili hızla emsallerinden daha hızlı olduğunu, en son teknoloji ve seyir güvenlik cihazlarıyla donatıldığını söyledi. Yeni deniz otobüsleri daha ekonomik ve daha konforlu Kadir Topbaş, hizmete alınan Murat Reis ve Mehmet Reis deniz otobüslerinin her birinin 7.5 milyon dolara mal olduğunu, 12 metre en ve 43 metre boyundaki deniz otobüslerinin saatte 30 deniz mili seyir hızına sahip olduğunu belirterek, 450 yolcu kapasiteli gemilerin yeni tip motorlarıyla daha çevreci ve ekonomik olduğunun altını çizdi.

 

Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş, protokol üyeleri ve denizcilik meslek okulu öğrencileriyle birlikte keserek gemileri hizmete aldı. Daha sonra Orhan Gazi Hızlı Feribotu’nu gezen Kadir Topbaş, kaptan köşküne çıkarak öğrencilerle birlikte burada kaptan koltuğuna oturdu. Orhan Gazi Hızlı Feribotu Yenikapı-Bursa arasında, Murat Reis ve Mehmet Reis Deniz Otobüsleri ise Çınarcık, Avşa, Marmara Adası, Esenköy gibi Marmara Denizi’ndeki uzak hatlarda hizmet verecek.