“İstanbul’un Alınteri” Taksim Metrosu’nda… 3.3.2008

İstanbul’un geçmiş yıllardaki çalışma hayatını ve unutulmuş mesleklerini fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in objektifinden yansıtan kareler, Taksim Metrosu’nda sergileniyor. Açılışta konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un birçok sanatçıya ilham kaynağı olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Ticaret Odası(İTO), 125. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla Taksim Metrosu’nda “İstanbul’da Alınteri” konulu bir sergi düzenledi. Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in 800 bin fotoğraf karesinden seçerek İstanbul’un son 50 yıldaki iş hayatını yansıttığı 150 fotoğraf, 6 Nisan’a kadar İstanbulluların beğenisine sunuldu. Serginin açılışında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ara Güler, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı’nın yanı sıra İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli, Eski Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz ile vatandaşlar yer aldı.

 

İstanbul’un çalışma hayatı ile şehrin bir dönemindeki mesleklere tanıklık eden fotoğrafların yer aldığı serginin açılışında konuşan fotoğraf sanatçısı Ara Güler, “1947’lerden bu yana hep sizler için baktım. Nelere, nasıl baktığımı şimdi sizler de göreceksiniz. İlk kez metroda bir sergi açıyorum. Bu farklı bir duygu, bu da mutlu ediyor” dedi. 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul’un kendine has güzelliğiyle yaşayanları büyülediğinin altını çizerek, şehrin tarih boyunca birçok sanatçıya ilham kaynağı olduğunu hatırlattı. “2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen kentimizin artık bütün meydanlarını sanat aktivitelerine açmalıyız” diyen Başkan Kadir Topbaş, sanatçıların şehirlerin ve ülkelerin gören gözü olduğunu vurguladı.

 

İstanbul’da yaşayanların mutlaka resim, şiir, fotoğraf gibi sanatsal bir hobisinin olması gerektiğini, İstanbul’un güzelliklerinin bu sanatlar ve sanatçılar için ilham kaynağı olduğunu dile getiren Kadir Topbaş, sanatçıların şehirlerin ve ülkelerin gören gözü olduğunu vurguladı. Kendisinin de fotoğraf çekmeye meraklı olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Bir ara başlamıştım, ara verdim. Ancak şimdi bir fotoğraf makinesi satın aldım ve fotoğraf çekmeye devam ediyorum. Başarılı olursam, fotoğraflarımı Ara Güler’in süzgecinden geçtikten sonra sergileyeceğim. Geçenlerde çok güzel bir kare yakaladım. Bu benim sergim için ilk kare olacak” diye konuştu.

 

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise, serginin İTO’nun kuruluşunun 125. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlendiğini hatırlatarak, “Bizler işadamları olarak İstanbul’daki alınterinin bir sergiye dönüşmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu fotoğraflar bize hayatın kaçırdığımız detaylarını yansıtıyor. Bu toprakların görsel tarihini gelecek kuşaklara taşıyor. Bu tür etkinlikleri desteklemeye devam edeceğiz” dedi.