Melen suyu Avrupa Yakası’nda… 22.2.2008

İstanbul’un su kaynaklarına bir yenisi daha eklendi. Melen Projesi Boğaz Geçiş Hattı Bakan Eroğlu ve Başkan Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete alındı.

İstanbul’un su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak Düzce’deki Melen Çayı’ndan gelen suyu Avrupa Yakası’na taşıyacak ‘Boğaz Geçiş Hattı’ bugün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Sarayburnu’nda gerçekleşen törene Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ile çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da törene bir kutlama mesajı gönderdi.

 

Başbakan Erdoğan; “Kullanamadığımız su bizim değildir!...”

Törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı okundu. Erdoğan mesajında suyun tüm insanlığın ab-ı hayatı, medeniyeti ve olmazsa olmazı olduğuna dikkat çekerek, suyun medeniyet haline dönüşebilmesi için milli servet olarak görülen akarsuların boşu boşuna denizlere akmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan, mesajında, “Tutamadığımız kullanamadığımız su bizim değildir. Türkiye'nin aydınlık yarınları için yürütülen Düzce-Melen Çayını Avrupa'ya taşıyacak olan 'boğaz geçiş hattı' bu bağlamda önemli bir aşamadır. Hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Bakan Eroğlu; “Türkiye'nin 81 vilayetinin su sıkıntısını çözeceğiz” 

Törende konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Boru hattı çalışmaları sırasında meydana gelen kazada hayatını kaydeden mühendis Gülseren Yurttaş’ın adının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından boru hattına verilmesini çok anlamlı bulduğunu söyledi. İstanbulların geçmişte susuzluk yüzünden gazozla tıraş olduklarını, bidonla evlerine su taşıdıklarını, küvete su doldurarak, bunun 1 hafta idareli kullanmaya çalıştıklarını, suyun 15 günde 1 verildiğini, susuzluk yüzünden okullarda bit salgınları yaşandığını, Haliç’in kokusu yüzünden insanların burunlarını tıkayarak geçtiklerini anlatan Bakan Veysel Eroğlu, o günlerin geçmişte kaldığını, artık suyu masmavi olan Haliç’te 33 tür balığın yaşadığını ve İstanbul’un denizlerinde Mavi Bayrak dalgalandığını, denize girilebildiğini kaydetti.

 

Sadece İstanbul için değil, tüm Türkiye'nin su sıkıntısı çekmemesi için çalıştıklarını ifade eden Eroğlu, Türkiye’nin 81 vilayeti için eylem planı hazırladıklarını, birinci hedefin 2023, ikinci hedefin ise 2050 olduğunu söyledi. Kısa vadeli düşünmediklerini ve hedeflerinin çok büyük olduğunu anlatan Eroğlu, sorunların çoğunu çözdüklerini ve hiçbir yere su sıkıntısı yaşatmayacaklarını müjdeledi.

 

Başkan Topbaş; “Hat Türk firması tarafından çok ucuza mal edildi”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da ‘Melen Projesi Boğaz Geçiş Hattı’ çalışması kapsamında denizin 50 metre altına iki hat döşendiğini belirterek, 1978’deki eski hattın yaklaşık 60 milyon YTL’ye yapıldığını, bu hattın ise bir Türk firması tarafından yapılarak 26 milyon YTL’ye mal edildiğini açıkladı. ABD’den kiralanan uçakla bulutlar üzerinde bilimsel bir araştırma yaptıklarını ve hedeflerinin yağmur yağdırmak olmadığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, geçen sene yüzde 50 olan barajlardaki doluluk oranı yüzde 25 olduğuna dikkat çekerek, vatandaşlara tasarrufa devam etmeleri konusunda çağrıda bulundu. Kadir Topbaş, “İstanbul’da yağışa ihtiyaç var. İstanbulluların suyu tasarruflu kullanması ve bugün açılışını yaptığımız gibi yeni yatırımlarla su sıkıntısını aşacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

Hattın yapımı sırasında meydana gelen kazada hayatını kaybeden harita mühendisi Gülseren Yurttaş’ın adının bu hatta vermeyi düşündüklerini açıklayan Başkan Topbaş, “Bu çalışma sırasında bir şehit verdik. Kendisine rahmet ve mağfiret diliyorum. Gönlümden geçen şu. Bu hatta onunu ismini vermek istiyorum. Gülseren Yurttaş kardeşimizi unutmayacağız. Bu hattın mali bedeli yanı sıra bir başka bedel de ödendiğini yansıtma adına buraya bir plaket koymayı düşünüyorum” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Melen Çayı'ndan Ömerli Barajı'na getirilen suyu Avrupa yakasına taşımak için İstanbul Boğazı'na döşenen 1870 metre uzunluğundaki “Boğaz Geçiş Hattı”nın açılışı Bakan Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural tarafından butona basılarak gerçekleştirildi.

 

Asya’dan Avrupa’ya günlük 500 bin metreküp su verilecek.

Sarayburnu-Salacak arası inşa edilen isale hattı 5,5 ayda tamamlandı ve 26 Milyon YTL’ye mal oldu. Düzce Melen’den yaklaşık 105 kilometrelik isale hattı ile Ömerli İçmesuyu Arıtma tesislerine gelen su Boğaz tabanına yerleştirilen 1870 metre uzunluğundaki ‘Boğaz Geçiş hattı’ ile Avrupa yakasına ulaşacak. Boğaz Geçiş Hattı ile yaklaşık 4 milyon nüfusun su ihtiyacı karşılanacak. Ömerli Arıtma tesislerinden Avrupa Yakasındaki Münzevi ve Bahçelievler Depolarına gelen su Beşiktaş, Şişli, Fatih, Bakırköy, Eminönü, Zeytinburnu ve Beyoğlu ilçelerine verilebilecek.