İstanbul’da tüm projeler özürlülerin onayından geçecek… 19.2.2008

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yapılacak tüm projelerin özürlülere yönelik sivil toplum kuruluşları ile mimarlar ve Meclis üyelerinden oluşan bir komisyonun onayından geçeceğini açıkladı.

 

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş, mimarlar, sivil toplum kuruluşları ve özürlü temsilcilerinden oluşan Özürlüler Komisyonu ile bir toplantı yaptı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen toplantıya Başkan Topbaş’ın Danışmanları Yahya Baş, Ömer Abomor ve Yücel Çelikbilek ile Belediye Meclisi Özürlüler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan, Fiziksel Engelliler Vakfı Genel Müdürü Ali Şahin ve Mimarlar Şükrü Sürmen ile Müberra Kavak katıldı.

 Başkan Topbaş: “Özürlüler Merkezi sayısını 18’e çıkarttık”

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da bundan sonra yapılacak tüm projelerin ve yatırımların Özürlüler Komisyonu’nun onayından geçeceğini belirterek, şehrin özürlüler tarafından daha rahat kullanılabilmesi için mevcut yapıların da taramadan geçirileceğini açıkladı. Göreve geldiklerinde İstanbul’un plansız bir şehir olduğunu ve birçok sorunu önlerinde bulduklarını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’un büyük sorunlarının sorumluğu bize yüklendi, ancak bundan hiç yüksünmedik. Şeref duyduk. İstanbul’un sorunlarını çözmek adına attığımız adımlar bizim için onur kaynağı. Sorunları çözerken de şeffaf ve katılımcı belediyecilik anlayışı ile sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışıyoruz. Artık İstanbul’daki engelliler de şehri rahatlıkla kullanabilsin istiyoruz. Bununla ilgili var olan çalışmalarımızı biraz daha geliştirerek, bundan sonra üzerinde daha çok hassasiyetle duracağız. Dönemimizde iki adet olan özürlüler merkezini 18’e çıkarttık. Şu anda bu merkezler çok yaygın olarak kullanılıyor” diye konuştu.

 İlk uygulama seçilecek pilot bölgede olacak…

Öncelikle bir ilçenin tamamını ya da bir kısmını pilot bölge seçerek o bölgeyi tamamen özürlülerimizin kullanımına uygun hale getireceklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra bu uygulamanın İstanbul geneline yaygınlaştırılacağını kaydetti. Alt ve üst geçitlerinden, yaya ulaşım alanlarına ve toplu ulaşım araçlarına kadar her alana özürlü gözüyle bakılacak örnek bir çalışma yapacaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Arzu ettiğimiz şu; ‘İstanbul’da ne kadar çok alanı özürlülere rahatça kullandırabiliriz’, bunun üzerinde çalışacağız. İşte bu çalışma gurubu gerekirse üniversitelerden de destek alarak mevcut alanlardaki düzenlemeleri özürlüler gözüyle tekrar gözden geçirecek. İnanıyorum ki Türkiye’de ilk defa özürlülere yönelik bu boyuta bir çalışma başlatmış bulunuyoruz. Bu çok önemli bir çalışma. Tüm uygulamalarımız Türkiye için de örnek olacak.”

 Üstgeçitlere özel tasarım…

Toplantıda yer alan üstgeçit maketlerini de tanıtan Kadir Topbaş, “Özellikle metrobus hattı üzerindeki rampaların özürlüler tarafından daha rahat kullanması için merdivensiz modeller geliştiriyoruz. Asansörlerin daha şeffaf hale getirilip bir büfeyle entegre edilerek kontrolünü sağlamak gibi adımlar da atacağız” şeklinde konuştu.