İstanbul ile Bursa bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor… 17.2.2008

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bursa Belediye Başkanı Hikmet Şahin ile iki yerel yönetimin bürokratları bilgi ve deneyim paylaşımı için bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bursa Belediye Başkanı Hikmet Şahin, ekipleriyle birlikte Florya Sosyal Tesisleri’nde biraya geldiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş ile diğer Büyükşehir Bürokratlarının hazır bulunduğu kahvaltılı toplantıda Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak ve diğer bürokratlar da yer aldı.

 

Başkan Topbaş; “Başarılarımız Türkiye’ye örnek oluyor…”

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, iki yerel yönetimin bilgi ve deneyim paylaşımı için bir araya geldiğini belirterek, küreselleşen dünyada yerel yönetimlerin de globalleştiğine dikkat çekti. Başkan Topbaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak ve bölgesel işbirliği oluşturmak adına bir araya geldik. Toplantıda çalışmalarımızı karşılıklı olarak gözden geçireceğiz. Akşam ve gerekirse yarın da değerlendirmeler yapacağız. İşbirliği çalışmamızın yol haritasını çizeceğiz. İstanbul ile Marmara Bölgesi’ndeki şehirlerimizin önderlikleriyle Türkiye’ye ve dünyaya karşı sorumluluğu var. Buradaki başarımız Türkiye’yi çok olumlu etkiliyor ve ülkemizin her yerinde örnek bir model olarak bahsediliyor” diye konuştu.

 

İstanbul’un Bursa ile ilişkisinin Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna kadar uzandığını vurgulayan Kadir Topbaş, bu dönemde İstanbul ile Bursa’nın deniz ulaşımıyla çok daha yakınlaştığını, iki şehir arasında adeta bir ilçeler arasında seyahat eder gibi seyahat edildiğini söyledi. Yerel yönetimler olarak Türkiye’nin gelişmesine çok ciddi katkı sağladıklarını kaydeden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Günümüz dünyasında yerel yönetimlerde de bir globalleşme ve iç içe geçmiş ilişkiler var. O halde biz yöneticiler olarak bu ilişkileri daha da rahat hale getirmek, hizmetlerde koordineli olmak ve daha yakın işbirliği içinde olmak zorundayız. Bugün teknik çalışmalar, altyapı çalışmaları ve sosyal devlet anlayışını masaya yatıracağız. Ülkemiz olması gereken noktada değil. Bunun için bu dönem merkezi yönetimimiz ve yerel yönetimlerimiz hummalı bir çalışmaya girdi. İki kat daha fazla çalışıp bir taraftan geçmişin eksiklerini telafi ederken, diğer taraftan da sosyal projeleri ihmal etmemeliyiz. Burada gururla ifade etmek istiyorum ki, 2008 sonuna vardığımızda konsolide bütçe olarak dönemimizde 22 milyar YTL’lik yatırım yapmış olduğumuzu göreceğiz. Bu Hükümetimizin bir yılda yaptığı toplam yatırımların yüzde 50’sinden daha fazlasını ifade ediyor. Demek ki kaynak ve imkanlarımızı doğru kullandığımız zaman, para ve insan yönetimimizi doğru bir şekilde yönlendirdiğimiz zaman, bu kaynaklar çok daha iyi bir şekilde yatırıma dönüşmekte, şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına çok önemli katkılar sağlamaktadır. Bu kadar önemli yatırımları özellikle borçlanmadan, kendi öz kaynaklarımızla yaptığımızı düşünürsek, kaynakları ne kadar doğru kullandığımızı gösteriyor. Bu dönem yerel yönetimler olarak ekiplerimizle çok önemli başarılara birlikte imza atıyoruz. Bu dönem Türkiye’nin kabuğunu kırdığı, ayağa kalktığı, dünyayı yakından takip ettiği yeni bir süreç başladı. Bu başarıların yarınlarda çok daha fazla ifade edileceğine inanıyorum.”

 

İSMEK Bursa’ya örnek oldu

Toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de “Kadir Topbaş benim bir abim ve büyüğüm. Geçmiş yıllardan beri kendisine bir sevgi ve muhabbetim var. Aramızdaki bu muhabbetten dolayı İstanbul ve Bursa bu dönem birbirine çok daha fazla yakınlaştı” dedi. Bu samimi dostluğun Bursa ile İstanbul birbirine daha yakınlaştırdığını dile getiren Şahin, “Feribot seferleri konulması bu yakınlık sayesinde ortaya çıktı. Kadir Abi bizi destekledi. 50 milyon YTL civarında tutan iskeleyi biz yapmayı üstlendik. ‘İstanbul’a da gemileri almak yakışır’ dedik ve İstanbul-Bursa arası 75 dakikaya düştü. Öte yandan Bursa Meslek Edindirme Kursları’nı (BUSMEK) İSMEK’ten esinlenerek hayata geçirdik. Bu proje sayesinde 17 bin Bursalıdan oluşan bir Kent Üniversitesi kurduk” diye konuştu.