Büyükşehir İstanbul’a bir okul daha kazandırdı 12.2.2008

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziosmanpaşa’da inşa ettiği 24 derslikli depreme dayanıklı prefabrik okulu Başkan Kadir Topbaş açtı. Okulun projesini de çizen Mimar Topbaş, “Ekmeğimizi herkesle paylaşıyoruz. Iğdır ve Diyarbakır’da okul, Batman’da Özürlüler Merkezi yapıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziosmanpaşa’nın Karadeniz Mahallesi’nde inşa ettiği 24 derslikli depreme dayanıklı prefabrik okul, düzenlenen törenle hizmete alındı. İkili eğitimi tekli eğitime indiren ek okul binasının açılışında okulun projesini çizen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Eğitimden Sorumlu Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol ve Gaziosmanpaşa Kaymakamı Ferhat Çağlar ile öğrenciler ve veliler de yar aldı.

 

Büyükşehir İstanbul’dan sonra doğuya da eğitim yatırımları yapıyor…

Açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, son 4 yılda İstanbul’a 16 milyar YTL’lik yatırım yaptıklarını ve bu rakamın yıl sonunda 22 milyar YTL’ye ulaşacağını belirterek, “İstanbul’da bugüne kadar sadece eğitime 350 milyon YTL yatırım yaptık. 700 derslik, 17 okul yaptık. 5 tanesinin de inşaatı devam ediyor. Daha önce Avcılar’da 3 tane depreme dayanıklı okul yaptık. Bugün açılışını yaptığımız okul dördüncü oldu. Şimdi Iğdır’da bir okul bitirmek üzereyiz. Diyarbakır’da da bir okul yapıyoruz. Batman’da ise ihtiyaç duyulan Özürlüler Merkezi’ni inşa edeceğiz. Biz ekmeğimizi herkesle paylaşıyoruz. Geçmişte bunu böyle yapmadılar. Bu ülkeye, bu insanlara hizmet etmek o kadar güzel bir duygu ki, biz hizmetin tadını aldık. Hizmet bizim sevdamız. Biz insanlarımızla aynı duyguları paylaşıyoruz. Yüreğimiz birlikte çarpıyor” diye konuştu. 

 

Şair Necip Fazıl Kısakürek’in “Dev eserler yapmak için karıncalar gibi çalışmak lazım” sözünü hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “İşte biz de karıncalar gibi çalışarak her alanda geçmişin eksiklerini telafi ediyoruz. Kurumsal taassup göstermeden nerede bir problem varsa ele alıyoruz. İmece usulüyle çözüyoruz. Ailelerimize; çocuklarına örnek olmak, onları vatanına, milletine, bayrağına bağlı evlatlar olarak yetiştirmek düşüyor. Çocuklarımıza ise çok çalışmak düşüyor” şeklinde konuştu.

 

İstanbul Türkiye’ye örnek oluyor...

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ise, “İstanbul’da Büyükşehir Belediyemizin yaptığı okullar ve spor salonları Anadolu’daki bir şehrin toplam okullarından çok daha fazla. Başkanımız Kadir Topbaş, eğitime verdiği büyük hizmetlerle bütün Türkiye’ye örnek oluyor” dedi.

 

Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş, Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol ve Kaymakam Ferhat Çağlar öğrencilerle birlikte kurdele keserek okul ek binasının açılışını gerçekleştirdiler. Okulu gezen Başkan Kadir Topbaş, halk oyunları gösterileri sunan öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.