Başkan Topbaş polis adaylarına İstanbul’u anlattı 10.2.2008

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Florya’daki Şükrü Balcı Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret ederek polis adaylarıyla biraraya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 19 Şubat tarihinde Florya’da bulunan Şükrü Balcı Meslek Yüksek Okulu’nu ziyaret etti. Öğrecilerle birlikte okulun yemekhanesinde yemek yiyen Başkan Kadir Topbaş, daha sonra konferans salonunda öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

 

İki saat kadar süren soru cevap bölümü oldukça neşeli bir ortamda geçti. Konferans öncesi bir konuşma yapan Başkan Topbaş, “Ülkemizin, kentimizin huzuru ve güvenliği, birlik ve beraberliği, bugünü ve yarınları güvenlik güçlerimize emanettir. İstanbul’da yaşanan büyük değişimin arkasında yaşadıkları zorluklara fedakarca göğüs gererek vatandaşlarımızın huzur ve güvenini temin eden emniyet mensuplarımızın büyük payı vardır. Üstelik ülkemizde polis başına düşen kişi sayısı Avrupa ortalaması olan 240’ın üstünde olmasına rağmen” diye konuştu. 

 

Mezun olduktan sonra çoğu İstanbul’da görev yapacak olan öğrencilerin ulaşım ve güvenlikle ilgili tüm sorularını tek tek cevaplandıran Başkan Topbaş, “Sizlerin İstanbul’un sorunlarıyla bu derece ilgilenmeniz beni çok mutlu etti. Polis teşkilatıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda 2007 yılının ilk 8 aylık verilerine göre kentteki suç oranları yüzde 25 azaldı. Yine Avrupa Birliği Suç ve Güvenlik Konsorsiyumu’nun yaptığı araştırmaya göre İstanbul’da dünyanın diğer önde gelen kentlerine oranla çok daha az sayıda suç mağduru olduğu ortaya çıkmıştır. Bu oran Londra’da yüzde 32, Amsterdam’da yüzde 27, New York ve Stockholm’de yüzde 23 iken İstanbul’da ise yüzde 18’dir” şeklinde konuştu. 

 

Şükrü Balcı Meslek Yüksek Okulu Müdürü Şükrü Çarhacıoğlu ise, Başkan Kadir Topbaş’ın yoğun iş temposu arasında okullarını ziyaret etmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, teşekkür etti.