İstanbul, önemli rol bir oynayacak 29.1.2008

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İspanya’nın başkenti Madrid’te düzenlenen I. Medeniyetler İttifakı Forumu’na katıldı. Başkan Kadir Topbaş, “Medeniyetlerin çeyiz sandığı İstanbul, medeniyetler ittifakının gerçekleşmesinde çok önemli rol oynayacak örnek bir kent” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İspanya'da Madrid Belediye Toplantı Merkezi'nde gerçekleştirilen Medeniyetler İttifakı Forumu'nun III. Oturumu olan ''Global Münazaradan Yerel Eylem''  konulu oturumu yönetti ve burada bir konuşma yaptı. Oturuma Paris Belediye Başkanı Bertrant Delaone, Madrid Belediye Başkanı Alberto Louis Gallardon, Cordoba Belediye Başkanı Rosa Aguilar, dünyaca ünlü yazar Paulo Chelho, Kahire Valisi Abdel Azim Wazir, Barcelona Belediye Başkanı Jordi Hereu, Barış ve Kültür Vakfı Başkanı Frederico Mayor Zaragoza ve İngiliz Parlamenter Tery David ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Konuşmasında, İstanbul'un bu toplantıda yer almasını medeniyetler ittifakı açısından son derece anlamlı bulduğunu ifade eden Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Zapatero'nun medeniyetler ittifakı eş başkanı olarak gösterdikleri çabanın dünyayı daha barışçıl bir yer haline getireceğine inandığını ifade etti.

 

21. yüzyılın başında dünyanın büyük çelişkilerle karşı karşıya olduğunu ifade eden Topbaş, egemen kültür ve inanç sistemlerinin, ortak insani değerler etrafında buluşmak yerine birbirlerine cephe aldığını, bu cepheleşmeyi ortadan kaldırmak ve medeniyetler arasında bir ittifak sağlamak için sorunun temeline odaklanılması gerektiğini söyledi. Topbaş, ''Sorunun temeline odaklandığımızda, çatışmaların kültürel, dini farklılıklardan değil, dünya üzerindeki eşitsizlikler ve adaletsiz gelir dağılımından kaynaklandığını görürüz'' dedi. 

 

Bu durumun, kentlerde sosyal politikaların hayata geçirilmesini daha önemli bir hale getirdiğini vurgulayan Topbaş, kentlerde nüfus artışıyla birlikte yerel otoritelerin de sorumluluklarının artığını söyledi. Yerel otoritelerin daha çok sorumluluk aldığı bir sistemle bu olumsuz gidişatı düzeltmeden medeniyetler ittifakının gerçekleşmesinden asla söz edilemeyeceğini vurgulayan Başkan Topbaş, öncelikli olarak demokrasinin yaygınlaştığı, gelir dağılımının adil olduğu, müreffeh bir dünya için çalışılması gerektiğini ifade etti.  

 

Eşitsizlik ve adaletsiz gelir dağılımı ile mücadele etmek için İstanbul'da bir dizi sosyal yardım programı uyguladıklarını anlatan Topbaş, İstanbul'a göç baskısını azaltmak için Anadolu'da organik tarıma güçlü destek verdiklerini söyledi. İşsizlere meslek edindirme kurslarını önemsediklerini ve yoksullara yardım programını yürüttüklerini anlatan Topbaş, kent planlamasında ölçeği bölgesel düzeyde ele aldıklarını ve düşük gelir grupları için peşinatsız, düşük faizli ödeme kolaylığına sahip sosyal konutlar inşa ettiklerini ifade etti.