İsviçre Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a ziyaret… 26.1.2008

İsviçre Büyükelçisi Walter Gyger ve İsviçre İstanbul Başkonsolosu Ernst Balzli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden İsviçre Büyükelçisi Walter Gyger ve İsviçre İstanbul Başkonsolosu Ernst Balzli, İsviçre Federasyonu Başkanı (İsviçre Cumhurbaşkanı) Pascal Couchepin’in 9-10 Kasım tarihlerinde İstanbul’u ziyaret edeceğini söylediler.

 

Başkan Kadir Topbaş da bu ziyaretin İstanbul için çok önemli olduğunu belirtti. Ekim ayında İstanbul’da İsviçre Konfederasyonu ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 80. yılı kutlama programının gerçekleştirileceğini vurgulayan Başkan Topbaş, bu çerçevede İstanbul’da bir sempozyum düzenleneceğini ve Büyükelçi Gyger'in bu programın davetiyesini getirdiğini kaydetti.

 

“Uzun yıllardır İsviçre ile Türkiye arasında güzel ilişkiler var” diyen Başkan Topbaş, Büyükelçi Walter Gyger’in eşinin Türk olduğunu hatırlattı ve Gyger’i “bir Türk damadı” diye nitelendirdi. Gyger de tebessüm ederek, Türkçe “Yani enişte” karşılığını verdi. Türk asıllı Birsen Gyger ile evli olan Büyükelçi Walter Gyger “Ben yaklaşık 40 yıldır Türk misafirperverliğini yaşıyorum. Çünkü eşim İstanbullu ve kendisi bu misafirperverliği her gün bana gösteriyor” dedi.