İstanbul kar yağışına hazır!... 23.1.2008

İstanbul’un 255 noktada konuşlanmış 1038 araç ve 3 bin 557 personelle bu gece beklenen kar yağışına hazır olduğunu açıklayan Başkan Topbaş, “İstanbul artık kar yağışı nedeniyle kaos yaşamıyor. İnşallah bol kar yağsın ki barajlarımız dolsun” dedi.

Kar yağışı kaos oluşturmayacak!... İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AKOM’da (Afet Koordinasyon Merkezi) yaptığı basın toplantısında karla mücadele hazırlıklarını değerlendirdi. Kötü hava koşullarına karşı çok sayıda araç ve gereç satın aldıklarını ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Şu anda 255 noktada, 1038 araç ve 3 bin 557 personelle konuşlanmış durumdayız. Kar yağışına ve kötü hava koşullarına hazırız. İstanbul’da artık kar yağışlarında kaos olmayacak. Bunu İstanbullularla birlikte başaracağız. Bizim görevimiz İstanbulluları her koşulda rahat ettirmek. Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi çok yakın takip ederek İstanbul ile buluşturuyoruz. İnşallah bol kar yağışlı bir İstanbul’u bekliyoruz ki barajlarımız dolsun” diye konuştu.

 

Kar yağışının bu geceden itibaren yoğunlaşmasının ve yarın da devam etmesinin beklendiğini ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; Büyükşehir teknolojiyi yakından takip ediyor…  “Biliyorsunuz yüzlerce yeni karla mücadele aracı aldık. Bunlardan ‘kar kaplanı’ olarak tanımladığımız 6 tanesi aynı anda kar temizleyen, kurutan, solüsyon veya tuz döken çok kapsamlı  araçlar. Şu anda 2 kar kaplanı Bolu Tüneli’nin viyadüklerinde hizmet veriyor. Diğerleri İstanbul’da hizmet vermek üzere çeşitli yerlerde konuşlandırıldı. Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Anadolu belediyelerine örnek olacak bir çalışmaya da imza attık. İstanbul’un 149 köyünde traktörlere bağlı aparatlar yaptık. Kar yağışlarında bu traktörler bizim adımıza köy yollarını açıyor. Köy yollarına bu hizmeti araç ve personel göndermeden vermiş oluyoruz.”

 

Kar yağışının artık İstanbul’da kaos oluşturmayacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Hazırlıklarımız oldukça iyi noktada. İstanbullular da gerekmedikçe dışarı çıkmayarak, özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak ve araçlarına kar lastiği takarak karla mücadelede bize yardımcı oluyor. Bu bizim için çok önemli bir destek. Toplu taşıma araçlarını arttırıyoruz ve hizmetlerimizi daha da yaygın hale getiriyoruz. Akşam yine İstanbullular trafikte gerekli duyarlılığı gösterecektir. Biz de gerekli her türlü tedbiri aldık ve ana arterleri açık tutacağız. İstanbullulara mümkün mertebe toplu taşıma araçlarını kullanmalarını öneriyorum. Biz göreve geldiğimizde toplu taşıma oranı günde 3 milyon 900 bin iken, yatırımlarımızla bu oran 5 milyon 400 bin insana çıktı. Yani 1.5 milyon artış var. Araç sayısını, kaliteyi ve konforu arttırdıkça toplu taşımaya yöneliş daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

 

Barajların kar yağışına ihtiyacı var İstanbul’da barajların doluluk oranı itibariyle kar yağışına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Barajlarımızı doldurmak İstanbulluların susuz kalmaması açısından çok önemli. Barajlarımızın doluluk oranı şu anda yüzde 25. Geçen yıl bu dönemde yüzde 50’ydi. İstanbullulara yine tasarrufu öneriyorum. Önümüzdeki günleri bilemiyoruz. Zaman zaman yağış beklediğimiz halde gelmiyor. Daha tedbirli olmamız gerekiyor.”