Haliç, yeni sahil parkıyla daha da güzel… 7.4.2012

Eyüp Haliç Sahil Parkı ile Eyüp Bahçıvanlık Kurs Merkezi’nin açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapıldı. Başkan Topbaş, İstanbul’a bugüne kadar 1 milyon 300 bin ağaç diktiklerini ve 20 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırdıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Haliç Sahil Parkı ile Eyüp Bahçıvanlık Kurs Merkezi Binası açılışlarını yaptı ve İstanbul Ağaç A.Ş.’nin bahçıvanlık kurslarını başarıyla bitirenlere sertifikalarını verdi. Törene İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı İhsan Şimşek, İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Eyüp Karahan da katıldı.

2012 yılında 7,5 milyar TL’lik yatırım

Başkan Topbaş, törende yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar ihmal edilen alanlarda birçok park, bahçe ve çevre yatırımı yaptık. Başbakanımızın başlattığı yeni yerel yönetim anlayışıyla İstanbul’u çok daha mamur ettik. 8 yılda şehrimize tam 46 milyar TL’lik yatırım yaptık. Sadece bu yıl 7,5 milyar TL’lik yatırım yapıyoruz. Ancak daha yapacak çok işimiz var, yapılanlarla yetinmiyoruz” dedi.

8 yılda 20 milyon m2 aktif yeşil alan

İklim değişikliğinden ve ekolojik kıyametten bahsedilen dünyada çevreye saygılı olunmaması durumunda yaşam alanlarının daralacağını vurgulayan Başkan Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Başbakanımızın başlattığı anlayışla gaz maskesi dağıtılan İstanbul’dan yemyeşil ve tertemiz bir İstanbul’a geldik. Haliç kenarındayız. Bundan 15-20 yıl önce insanlar bu sahilden arabayla geçerken bile rahatsız olarak camlarını kapatır, yayalar burunlarını tıkardı. Şimdiyse halkımızın bir araya geldiği mesire alanlarına ve sahillere dönüştü. Göreve geldiğimizden bu yana 1 milyon 300 bin ağaç diktik ve bu tarz park-bahçeler yaparak İstanbul’a 20 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırdık.”

İstanbul’a 20 milyon çiçek dikildi

İstanbul’da bu yıl lale ve soğanlı bitkiler olarak 20 milyon çiçek diktiklerini ve bunların açmaya başladığını hatırlatan Başkan Topbaş, “Evimizin bahçesinde bile olmayan onlarca çiçek sahillerimizi, park ve bahçelerimizi süslüyor. İnsanlar, ‘Biz 100 metrekarelik bahçemize bakamıyoruz. İstanbul’u nasıl yemyeşil yapıyorsunuz ve bu güzellikler nasıl oluyor?’ diye soruyorlar. İstanbullulara bu güzelliklere sahip çıktıkları için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

62 kursiyere sertifika verildi

Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile Eyüp ve Bayrampaşa belediye başkanlarıyla birlikte bahçıvanlık kursunu başarıyla bitiren 62 kursiyere sertifikalarını verdi.

İstanbul’a 56 dönüm yeşil alan daha…

Daha sonra kurdele kesilerek Eyüp Haliç Sahil Parkı ile Eyüp Bahçıvanlık Kurs Merkezi Binası açılışı gerçekleştirildi. Başkan Topbaş ve beraberindekiler açılışı yapılan parkı ve teras bahçeyi de gezdi. Açılışı yapılan 56 dönümlük alanda; parklar, sportif alanlar, oyun parkları, teras bahçe ve bahçıvanlık kursunun yeni binası bulunuyor.

Meydan ve yürüyüş yollarını içeren sert zemin alanlarında helikopter perdahlı beton kullanıldı. Park içerisinde iki adet basketbol sahası ve bir adet voleybol sahası, aletli jimnastik alanı, çocuk oyun grupları da bulunuyor. Çocuk oyun alanlarında ahşap gemi oyun grubu, ipli tırmanma ve yeni nesil oyun grubu modelleri kullanıldı. Aynı zamanda park içerisinde özürlüler için basketbol sahası ve kılavuz yol bulunuyor.