Çamlıca Ortak Anten Kulesi protokolü imzalandı 17.12.2009

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile ''Çamlıca Ortak Anten Kulesi''yapılmasına ilişkin protokolü imzaladı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çamlıca Tepesi''TV Kulesi ve Entegre Tesisleri''yapımına iliskin Protokolü Bakanlıkta düzenlenen törende imzaladı. Yıldırım, buradaki konuşmasında, Elektronik Haberleşme Kanunu ile zorunlu hale getirilen karasal-sayısal yayına geçme uygulamasını, İstanbul'dan başlatma kararı aldıklarını ifade etti.

Protokolle, Ulusal-Uluslararası yarışmayla proje hazırlanması sürecini başlattıklarını belirten Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca, Bakanlık adına yürütülecek süreçte, inşa edilecek kulenin, dünyaca ünlü mimarlık kuruluşlarının da katılabileceği yarışmada seçilen üç proje arasından İstanbullular tarafından belirleneceğini bildirdi.

280 metre yükseklikte olması öngörülen kulede, TV vericileri, Restoranlar, seyir terasları, konaklamasız eğlence ve ticari alanlar bulunacağını belirten Yıldırım, kulenin içerisinde bulunduğu arsanın da İstanbullular'ın piknik amaçlı değerlendirebileceği bir mekan özelliği taşıyacağını ifade etti. Yıldırım, ''Böylece İstanbul'un uzun sürelerden beri hasretle beklediği, bir anlamda İstanbul'un alameti farikası olacak bu yapıyı da gerçekleştirmiş olacağız'' dedi.

Başkan Topbaş, İstanbul çirkinlikten kurtulacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Yıldırım'a bu konudaki çalışmaları nedeniyle teşekkür ederek, ''Yıllardan beri hep gündemde olan, İstanbul için çok çirkinlik arz eden, ayrıca sağlığı da tehdit eden antenlerin Çamlıca çevresi ve Kınalıada'dan kaldıracak bir sisteme geçileceğini'' söyledi.

Başkan Topbaş, İstanbul'a bir sembol olarak yansıyacak proje için Çamlıca'da 14 bin metrekarelik bir alan ayrıldığını belirterek, "Projeyi ulusal ve uluslararası bir yarışmayla belirleyeceğiz. Böylece İstanbul da artık bu çirkinlikten kurtulacak. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, böyle güzel bir eseri kazanmış olacak'' dedi.

Topbaş, protokole gelecek hafta Belediye Meclisi'nden onay alarak süreci başlatacaklarını ve yarışmaya geçileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından Binali Yıldırım ve Kadir Topbaş, ''Çamlıca Tepesi TV Kulesi ve Entegre Tesisleri'' protokolünü imzaladı.