Afrika Kentler Zirvesi’nin açılışını Başkan Topbaş yaptı 10.12.2009

5. Afrika Kentler Zirvesi'nin açılışını yapan UCLG Eş Başkanı Kadir Topbaş, birleşik ve kararlı bir Afrika sesinin önemli olduğunu söyledi.

Fas'ın Marakeş kentinde düzenlenen 5. Afrika Kentler Zirvesi'ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı  Kadir Topbaş, zirvenin açılışını yaptı. Başkan Topbaş Küresel sorunlarla mücadelede ve bin yıl hedeflerinin gerçekleştirilmesinde Afrika Yerel ve Bölgesel Yönetimleri'nin katkısı ve desteğinin çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Topbaş birleşik ve kararlı bir Afrika sesinin önemli olduğunu söyledi. 

53’ünü  Afrika Ülkelerinin oluşturduğu 100’e yakın dünya ülkesinden Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar, Belediye Başkanları  ve Valilerden oluşan  3000 kişinin katıldığı 'Africities- Afrika Kentler Zirvesi'nde Başkan Topbaş açılış sonrasında düzenlenen ilk oturuma da katılarak bir konuşma yaptı.

Kasablanka-İstanbul Kardeş Şehir Oldu

Fas'ın Marakeş şehrindeti zirve sürerken Fas'ın bir başka kenti  Kazablanka ile İstanbul kardeş şehir oldu. İstanbul ile Kasablanka arasında işbirliğini karşılıklı geliştirmeyi hedefleyen protokolü Başkan Topbaş'la Kazablanka Belediye Başkanı Muhammed Sacid imzaladı. 

Başkan Topbaş imza töreninde yaptığı konuşmasında “İstanbul olarak karşılık beklemeksizin dünyanın çeşitli yerlerindeki sorunlara elimizden geldiğince  yardım ediyoruz. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Afrika’ya karşılıksız yardıma hazırız. Kalkınmak için Afrika’nın kaynakları kendine yeter. Aldığım bir maille Etiyopya’daki bir su sorunundan haberdar oldum ve bir çalışma ekibini Etiyopya’ya göndererek 1 milyon 200 bin Etiyopyalının suya kavuşmasını sağladık. Bu zirve aracılığıyla sizlerle beraber olmaktan çok memnunuz” dedi.