UCLG Dünya Konseyi Toplantısı Guangzhou'da başladı 28.11.2009

UCLG Dünya Konseyi Toplantısı için Çin’e giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Kadir Topbaş, 115 üyeye sahip UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nı yönetti.

Birlemiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği'nin en üst organı olan Dünya Konseyi toplantısı Çin'in Guangzhou kentinde başladı. UCLG Eş Başkanlarından Guangzhou Belediye Başkanı Zhang Guangning'in daveti ve ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya dünyanın çeşitli ülkelerinden 340 üye katılıyor. 10 Kasım'da hazırlık toplantıları ile başlayan UCLG Dünya Konseyi Toplantısı 14 Kasım'da komite toplantıları ile sona erecek.

China Hotel'deki UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı'na dünyanın birçok ülkesinden Belediye Başkanları katılıyor. Açılış öncesinde Paris Belediye Başkanı ve UCLG eş Başkanı Betrand Delanoe ile biraraya gelen Başkan Topbaş, bazı belediye başkanları ile de bir süre sohbet etti.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 115 üyeye sahip UCLG Yönetim Kurulu toplantısının 2. oturumuna başkanlık eden Topbaş, 2010 yılında düzenlenecek 3. Dünya Kongresi'nin gündemini ele alacaklarını belirtti. Başkan Topbaş önümüzdeki yılın önemli konu başlıklarının iklim değişiklikleri, ekonomik kriz, Akdeniz Yerel ve Bölgesel Yönetimleri Forumu toplantıları olduğunu söyledi. Toplantı gündemi ve hazırlanan raporlarla ilgili konuşmak isteyenlere söz veren Başkan Topbaş, oturumu kapatırken tüm katılımcıları bugün saat 19:50'de (TSİ: 13:50) başlayacak olan Asya Oyunları Geri Sayım Töreni'ne davet etti. UCLG Dünya Konseyi Toplantısı yarın sona erecek.