İstanbul sosyal hizmetlerde Türkiye’ye örnek oluyor 3.4.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti’nin düzenlediği 3. Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda Yerel Yönetimler ve Aile Yarışması'nda birincilik ödülüne layık görülen Aile Sağlığını Koruma Hizmetleri’ni anlattı. Başkan Topbaş, dünyaya örnek olacak çalışmalara imza attıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı sosyal projeleri geliştirerek dünyaya örnek olacak çalışmalara imza attıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Amacımız insanımızın yaşam kalitesini yükseltmek. Onlardan biriymişiz gibi çalışarak ailelerimizin sorunlarını çözüyoruz. Bu sebeple yaptığımız sosyal çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birçok belediyeye örnek oldu” dedi.

Yeni bir belediyecilik anlayışı

İstanbul’da hızlı şehirleşmenin getirdiği sorunların aile bütünlüğünün korunması konusunu daha da önemli kıldığını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, çözümün klasik uygulamaların ötesinde yeni bir belediyecilik anlayışından geçtiğini söyledi.

Sosyal belediyeciliği, ekonomik ve sosyal boyutlarının yanı sıra, eğitim, kültür ve sağlık çalışmaları ile bir bütün olarak ele aldıklarını ifade eden Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Toplumun temel taşı olan aile kurumunu güçlendiren ve aile bütünlüğünü sağlayan çalışmalarımızı, insan odaklı olarak yürütüyoruz. Silivri’den Tuzla’ya 49 sağlık merkezimiz ile hizmet veriyoruz. Bugüne kadar 1 milyon 340 bin kişiye sağlık hizmeti verdik. Türkiye’de bir ilk olan tarama hizmetlerimiz, Sağlık Bakanlığı tarafından ‘KETEM-Kanser Erken Tarama ve Teşhis Merkezi’ olarak yapılmaya başlandı. Toplam 4 bin 635 kanser vakasını erken evrede tespit ettik. Merkezlerde 100 bin kişiye toplam 367 bin seans psikolojik danışmanlık hizmeti verildi.”

Başkan Kadir Topbaş, sosyal güvencesi olmayan, hasta, muhtaç, yaşlı ve özürlü vatandaşların ayağına sağlık hizmeti götürdüklerini ve bugüne kadar 150 bin kişiye evde sağlık hizmeti verildiğini anlattı.

Engelliler için önemli hizmetler

2004 yılında 2 olan özürlüler merkezi sayısını 22’ye çıkardıklarını ifade eden Başkan Topbaş: “2004 yılında merkezlere 20 bin özürlü kayıtlı iken bugün bu sayı 5 kat artarak 100 bini aştı. Çiroz Özürlüler Yaz Kampı’nı açtık. Kampta toplam 29 bin kişiyi misafir ettik. Dışarı çıkamayan özürlülere 70 aracımızla İstanbul’un her yerinde 310 bin ücretsiz taşıma hizmeti verdik. Hidroterapi ve Watsu yöntemlerini Türkiye’de ilk defa ve ücretsiz olarak hizmete sunduk. Yine Türkiye'de ilk defa hippoterapi denilen atla tedavi yöntemini ücretsiz olarak uyguluyoruz. Ayrıca İŞ-KUR ve diğer kurumların işbirliği sayesinde 1.109 özürlü bireyin iş sahibi olması sağlandı” diye konuştu.

Herkes için erişilebilir İstanbul

Başkan Topbaş, hizmet binalarını, otobüs, metro, metrobüs ile istasyonları engelli ve yaşlılar için erişilebilir hale getirdiklerini, Metrobüs Hattı’na 14 engelli asansörü, inşaatı süren Beylikdüzü Hattı’na ise 30 asansör ve 30 yürüyen merdiven yapıldığını aktardı. Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul'un çeşitli ilçelerinde 273 sinyalize kavşak, 3 bin 127 rampa ve 72 kontrolsüz geçiş yaptık. İstanbul’da 178 ana arterde yenileme çalışmalarına başladık. Otobüs hareket merkezlerine ve toplu otobüs duraklarına Braille alfabesiyle çinko tabletler konulması için çalışmalarımız devam ediyor.”

151 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük huzurevi olan Kayışdağı Darülaceze'de 955 vatandaşa hizmet verdiklerini belirten Başkan Topbaş, “Bu alanda bir ilke daha imza atarak Yaşam Evleri Projesi’ni hayata geçirdik. 23 Yaşam Evi’nde 46 sakin hizmet alıyor. Sanatçılarımız için de Yaşam Evi açtık. Kartal Yakacık’ta toplam 7 bin metrekarelik alanı kapsayan 60 kişilik kapasiteye sahip sanatçı yaşam evini hizmete aldık.” diye konuştu.

İSMEK ve İSMEM dünyaya örnek projeler

Başkan Topbaş, İstanbulluların üniversitesi İSMEK'te bugüne kadar 228 kurs merkezinde 180 branşta, 1 milyon 310 bin kişiye meslek eğitimi verdiklerini söyledi. 2011-2012 döneminde İSMEK branşlarında rekor düzeyde toplam 210 bin kursiyerin eğitim aldığını ve 1.548 kursiyerin de kendi işini kurduğunu dile getiren Başkan Topbaş şu bilgileri verdi; “İstanbul'da eğitime de çok ciddi destek veriyoruz. 467 bin öğrenciye eğitim seti dağıttık. 192 bin 289 şehit çocuğu ve yetime eğitim yardımı yaptık. 23 üniversite ile yüksek lisans, araştırma projesi ve doktora tezlerine maddi destek verdik. 210 binden fazla öğrenciyi Dershanet ile üniversite sınavına hazırlıyoruz. 63 BELNET İnternet Evi ile 150 bini aşkın üyeye hizmet veriyoruz. İSMEM ile 943 çocuk sokakta yaşamaktan kurtarıldı. 522 gencimize mesleki sertifika verdik 93’ünü işe yerleştirdik. İSMEM- Üniversiteye hazırlık eğitimi verdiğimiz gençlerden 6 tanesi üniversiteyi kazandı. Gençlik ve Çocuk Meclisleriyle gençlerin yerel yönetim çalışmalarına katılmalarını sağladık. İşletilen spor tesisi sayısını 14'ten 34'e çıkardık. Yüzmeden fitness’e, basketboldan karateye 20 farklı branşta ücretsiz spor hizmeti sunuyoruz.”

Kadın Koordinasyon Merkezi ailelerin yanında

Kadın Koordinasyon Merkezi ile kadınların ve ailelerin her zaman yanında olduklarını belirten Başkan Topbaş, “5 bin 609 kişiye eşya yardımı, 17 bin kişiye giyecek yardımı yaptık. 780 bin aileye alışveriş kuponu dağıttık. Tığla el işlemeciliğinden yapay çiçek kursuna, kişisel gelişimden sağlık seminerlerine farklı konularda eğitimler veriyoruz. 25 bin aileye 3 milyon TL tutarında ilaç yardımı, 278 bin 934 vatandaşımıza nakdi yardım yaptık. Şiddete maruz kalan 1.052 kadınımıza sahip çıktık. Şiddete uğrayan kadınlarımız için ‘‘Kadın Konuk Evini’’ şehrimize kazandırdık” diye konuştu.