Kolombiya’dan İstanbul’a övgü 9.1.2012

Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Angelino Garzon, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.

Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Angelino Garzon, Kolombiya’nın Türkiye Büyükelçisi Fernando Panesso Serna ve beraberindeki heyetle birlikte Başkan Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş, samimi bir ortamda geçen görüşmede, Garzon’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek, “Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon arasındaki ilişkiler, iki ülkenin işbirliği sürecinde çok önemli adımlar atılması konusunda bize umut verici bir başlangıç oldu. Sayın Calderon’un ardından Devlet Başkan Yardımcısı Sayın Garzon’un ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için çok önemli bir arzunun ortaya çıktığını gösteriyor.” dedi.

UCLG Kolombiya’daki yerel yönetimlere destek verecek

Görüşmede, Türkiye ile Kolombiya’nın yerel yönetimleri arasındaki bilgi deneyimi paylaşımı ile ticari ilişkilerin ve yerel diplomasinin geliştirilmesi konularının ele alındığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Devlet Başkan Yardımcısına bu konuda önemli bir rol oynayacağımızı ve üzerimize düşeni yapacağımızı belirttim. Mart ayında yapacağım Güney Amerika seyahatinde Kolombiya’nın Başkenti Bogota’yı ziyaret etmek için de bir davet aldım. Oradaki yerel yönetimler birliği ve belediye başkanlarıyla görüşerek başkanı olduğum UCLG’ye üye olmalarını sağlayacağız.” diye konuştu.

Kolombiya Güney Amerika’daki aktif partnerimiz olacak

UCLG’nin dünyadaki bütün yerel yönetimlere destek vermeye çalıştığını belirten Başkan Kadir Topbaş, şunları kaydetti; “Türkiye ile Kolombiya arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ile ülkemizin Güney Amerika’da da aktif bir partneri olacak. Kendilerine bu nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. İstanbul’daki güzellikleri tatmalarını ve gönüllerini burada bırakarak ülkelerine dönmelerini diliyorum.”

İlişkilerimiz her geçen gün güçleniyor

Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Angelino Garzon da iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da güçlendiğine dikkat çekerek, “Kasım ayında Türkiye’yi ziyaret eden Devlet Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanınız Abdullah Gül ve iş dünyasıyla görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerde başlatılan Türkiye ile serbest ticaret anlaşması çalışmasını bu yıl içinde imzalamak istiyoruz. Sayın Başkan Topbaş’a bu çalışmalara verdiği destekten ve taleplerimize en hızlı bir şekilde karşılık vermesinden dolayı çok müteşekkiriz. ” dedi.

İstanbul’daki gelişmeler Kolombiya’nın da dikkatini çekiyor

Arzularının iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret ve iş hacminin gelişmesi olduğunu kaydeden Garzon, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kolombiya Hükümeti olarak Türkiye’yi çok yakından takip ediyoruz. İstanbul’un son yıllarda gösterdiği gelişme hayli etkileyici. İstanbul’u İki yıl önce ailemle ziyaret etmiştim. Bu sürede bile İstanbul’da çok önemli gelişmeler yaşandığını gördüm. Bu dost bir ülke olarak bizi çok sevindiriyor. Kolombiya halkı Türk halkının dostudur. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Sayın Başkanı yapmış olduğu çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Sürekli gelişen İstanbul, Başkan Kadir Topbaş’ın güzel çalışmalarının bir aynasıdır.”