‘İstanbul Turizm Ödülleri’ni Başbakan Erdoğan verdi 5.11.2009

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce ikincisi düzenlenen “İstanbul Turizm Ödülleri”ni Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş verdi. Törende konuşan Erdoğan, “İstanbul’a aşk ve sevdayla bağlanmanın neticesini almak, şehri geleceğe hazırlamak istiyoruz” dedi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce bu yıl ikincisi verilen “İstanbul Turizm Ödülleri”, İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonu'ndaki törenle sahiplerini buldu. İstanbul Kongre Merkezi’ndeki törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, çok sayıda sanatçı ve turizmci ile iş ve sanat dünyasının temsilcileri katıldı.

Başbakan Erdoğan; “Türkiye müze bakımından fakir!...”

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir idareci olarak doğduğu ve büyüdüğü İstanbul’a farklı bir aşkı bulunduğunu belirterek, bunu belediye başkanlığı sürecindeki uygulamalarıyla göstermeye gayret ettiğini, başbakanlık görevine gelince de Türkiye’nin özeti olan İstanbul’u farklı ve layık olduğu konuma taşımak için gayret gösterdiğini söyledi. Göreve geldiklerinde turizm denilince akla sadece deniz, kum ve güneşin geldiğini ifade eden Erdoğan, o dönemde Türkiye'nin dünyadan çektiği turist sayısının 13 milyon, turizmden elde ettiği gelirin de 8.5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Turizmde çeşitlendirmeye gidilince durumun değiştiğini ve 2008 yılı sonu itibariyle gelen turist sayısının 26 milyona, elde edilen gelirin de 22 milyar dolara ulaştığını kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin destinasyon noktasında çok büyük bir zenginliği olduğunu ve keşfedilmeyen zenginliği ve madenleri bulunduğunu belirtti. “İstanbul müzeler konusunda zengini mi? Türkiye müzeler zengini mi? Değil. Aslında biz müzeler noktasında çok fakir bir ülkeyiz” diyen Erdoğan, müzeler konusunda zenginleşmek için yapılması gereken yatırımlar olduğunu ve bu konuda özel sektör ile kamunun elele vermesi gerektiğini ifade etti.

Ödül töreninde Ankara Devlet Operası ve Balesi sanatçılarının verdiği konser ayakta alkışlandı. Törende, “Etkinlik” dalında ödüle değer görülen Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer'e ödülünü, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan verdi. Suna ve İnan Kıraç, “Onur Ödülü”ne layık görülürken, İnan Kıraç, ödülünü Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın elinden aldı. “Özel Ödül”e değer görülen THY Genel Müdürü Temel Kotil adına Mahmut Kahraman’a ödülü verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Yaratıcı Proje” dalında Nedret Butler’e ödülünü verdi.