Türk-Kazak İş Forumu’na katılan Nazarbayev İstanbul’dan uğurlandı 21.10.2009

Türk ve Kazak iş dünyasını buluşturan Türkiye - Kazakistan İş ve Yatırım Forumu Cumhurbaşkanı Abddulah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Kazakistan İşadamları Derneği (KAZKA) ve Kazakistan Ulusal Ekonomi Odası (ATAMEKEN) işbirliği ile düzenlenen Türkiye-Kazakistan İş ve Yatırım Forumu, Türk ve Kazak iş dünyasını buluşturdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen forumda Kazakistan’dan gelen 100 iş adamı 415 Türk işadamıyla bir araya gelerek ikili görüşmeler yaptılar.

Cumhurbaşkanı Gül; “Bir milletin parçasıyız...”

İş Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Kazakistan'ın birlikte iş yapabileceği çok güçlü sebepler bulunduğunu belirterek, her iki ülkenin iş adamlarını daha çok işbirliğine davet ettiklerini söyledi. Ankara'da birlikte Türkiye ile Kazakistan arasında stratejik işbirliği anlaşması imzaladıklarını, bu anlaşma imzalanmadan önce de stratejik ortak gibi hareket ettiklerini anlatan Abdullah Gül, “Çünkü, iki kardeş ülkeyiz. Bir milletin iki ayrı parçasıyız. Bizlerin ata yurdu Kazakistan'dır. Oradan ayrılıp buraya geldiysek hiçbir zaman ata yurdumuzu unutmadık. Ne zaman Kazakistan'a gitsem daima bu duygularla yaşadım ve özellikle son zamanlarda iki ziyaret yaptım ve bu iki ziyarette de çok büyük bir misafirperverlik gördüm” diye konuştu.

Nazarbayev'in Türk dünyasına verdiği önemi en yakın bilen kişilerden birisi olduğunu ifade eden Gül, 2 hafta önce Nahcıvan'da tarihi bir belgeye tarihi bir imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti; “Bu da 17 yıldır görülen rüyanın gerçekleşmesiydi. 17 yıldır bir Türk Şurası'nın, Türk Konseyi'nin kurulması hepimizin en büyük arzusuydu. Bunu gerçekleştirdik ve bununla ilgili resmi belgeleri koyduk. Burada en büyük katkıyı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanı Nazarbayev olmuştur. Şu bir gerçektir;
Kazakistan, Asya'nın gerçekten parlayan yıldızı olmuştur ve Kazakistan önce ulusal bütünlüğünü sağlamıştır ve bunu pekiştirmiştir. Kazak kardeşlerimizle sadece iş yapmak değil, üçüncü ülkelerde de beraber iş yapma arzusu içindeyiz. İşadamları olarak ne kadar çok iş yaparsanız o kadar çok mutlu oluruz. Biz altyapıları gerçekleştiriyoruz. Ulaştırma konusunda, İpek Yolu'nu adeta tekrar hayata geçiriyoruz, demir yolu üzerinden. Kars-Tiflis-Bakü demir yolu bitmek üzere. Kazakistan içerisinde kara yolları yapılmakta. Bunun ilk desteğini yine Sayın Nazarbayev vermişti. Temellerini üç sene önce attık ve yakında gerçekleşecek. Çin, Kazakistan üzerinden, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Avrupa'nın ortasına bağlanacaktır. Başka ülkelerden hiç iş adamları yokken sadece resmi heyetlerin bulunduğu toplantılarda çok seçkin iş adamları kabul edilmiştir ki, bu da büyük bir kadirşinaslıktır. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.”

Nazarbayev’e “Fahri Doktor” ünvanı verildi

İş Forumu’na katılan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e, Okan Üniversitesince, "fahri doktora" unvanı da verildi. Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Nazarbayev'in, 8 yıl aradan sonra Türkiye'ye yaptığı ilk ziyarette, üniversite tarafından uluslar arası ilişkiler alanında "fahri doktora"ya layık görüldüğü belirtildi.

Nursultan Nazarbayev forumun ardından Türkiye ziyaretini tamamlayarak özel uçakla Türkiye’den ayrıldı. Nazarbayev’i, Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş uğurladı.