İSMEK'in genç tasarımcıları ayakta alkışlandı 11.10.2009

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İSMEK'in genç moda tasarımcılarınında aralarında bulunduğu Fashionable İstanbul Moda Günleri çervesinde gerçekleştirilen defileye katıldı.

Beşiktaş Dolmabahçe'de deniz üzerine kurulan podyumda  gerçekleştirilen ve dünya moda devlerine ev sahipliği yapan Fashionable İstanbul  Moda Günleri'nin son gününde İstanbul Büyükşehir Belediyesi  İSMEK'in genç tasarımcılarının tasarımları yerli ve yabancı mankenler tarafından davetlilere tanıtıldı.

İSMEK kurslarında eğitimlerine devam eden 13 genç tasarımcının tasarımları davetliler tarafından büyük ilgi gördü. Uzun süre alkışlanan tasarımcılar hep birlikte sahneye çıkarak davetlileri selamladı.Ünlü modacılar tarafından beğenilen genç tasarımcılar, Milano'da yaşama, eğitim görme ve staj yapma gibi bir fırsata sahipte olabilecekler.

Defilenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İSMEK'in bu defile içerisinde olması çok önemli bir şeydir. Buradaki genç tasarımcıların tasarımlarını dünya moda  devlerine gösteriyor olmaları dünyaya açılmaları anlamına geliyor." dedi.

İstanbul'un artık dünya tarafından yakından izlendiğini dile getiren Topbaş, bu tür organizasyonlarla da İstanbul'un adını daha çok duyuracağının önemine değindi. Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul dünyanın yıldızı olma yönünde hızlı adımlarla yürüyor. Biz en başında beri hep şunu söyledik. İstanbul bir finans merkezi olmalı, bir moda, bir fuar merkezi olmalı, bir kongre merkezi olmalı.  İstanbul bu adımları attı. Artık İstanbul Kongre kenti olarak dünya ile ilgili önemli karaların alındığı bir şehir haline geldi."

İstanbul'un hız kesmeden yoluna devam edeceğini söyleyen Topbaş, Marka şehir olmak için tek kulvarın yetmeyeceğini, başka kulvarlarda da boy göstermenin önemli olduğunu belirtti.
İstanbul'un Fashionable İstanbul Moda Günleri etkinliğiyle önemli bir adım attığını söyleyen Topbaş;  "İstanbul bu işin altından da başarıyla kalkmıştır. Ve dünya modasına yeni bir adres olacağını kanıtlamıştır. Bu organizasyonun içinde yer alanlar topladıkları cesaretle daha sonrası için de plan yapacaklardır." dedi.

Basın mensuplarının domuz gribi ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ne gibi önlemler aldığı yönündeki bir soruya  Topbaş şöyle yanıt verdi: "Bizim hep yaptığımız ama pek gündeme gelmeyen bir çalışmamız var. Biz tüm  toplu taşıma araçlarımızı her akşam seferleri bittikten sonra dezenfekte ediyoruz. Domuz gribi vakasından sonra da bu dezenfekte etme işlemlerimiz devam ediyor. Ayrıca halkımızın daha çok kullandığı alanları, merdivenleri, üst geçitleri, elle tutulan tüm yerleri de dezenfekte ediyoruz."

İstanbulluları domuz gribi salgını konusunda daha hassas olmaya çağıran Topbaş, hafifte olsa normal girip olanların bile çevredeki diğer insanları da düşünerek yanlarında maske taşımalarını istedi.