“Beykoz” ve “Sarıyer” Boğaz’la buluştu… 6.10.2009

İstanbulluların oylarıyla belirlediği 4 numaralı Şehir Hatları vapurunun 4 ve 5’incisi olan “Beykoz” ve “Sarıyer” vapurları Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı. Erdoğan, İstanbul’a hizmetlerinden dolayı Kadir Topbaş ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Fatih, Beyoğlu ve Kadıköy’ün ardından şimdi de “Beykoz” ve “Sarıyer” vapurları İstanbul Boğazı’nın serin sularıyla buluştu. İstanbulluların oylarıyla belirlediği 4 numaralı Şehir Hatları vapurunun 4 ve 5’incisi olan “Beykoz” ve “Sarıyer” vapurları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Kabataş İDO İskelesi’nde düzenlenen törenle hizmete alındı. Törende İstanbul Milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Büyükşehir Belediyesi’nin Bürokratları ve vatandaşlar da yer aldı.

Başbakan Erdoğan’dan Büyükşehir’e özel teşekkür…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve yurt genelinde ulaşım için çok önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, “Birileri laf üretiyor biz ise iş üretiyoruz. Ferhat gibi dağları deliyoruz. Dağları deldik. İşte buyurun. Git Karadeniz'e bunu görürsün, git Bozüyük'e bunu görürsün. Gelin İstanbul’daki tünel yol yatırımlarına bakın görürsünüz. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz İstanbul’a metro, tünel yol, gemi alımı gibi çok önemli yatırımlar yaptı. Bundan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve ekibine özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İstanbul’da ulaşım alanında yapılan yatırımlara değinen Başbakan Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin yüzde 50’sini ulaşım yatırımlarına ayırarak çok önemli hizmetle imza attığını ifade etti ve yeni vapurların İstanbulluları hayırlı olmasını temenni etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında 24 Nisan-24 Haziran arasında başlattığı kampanyada İstanbulluların oylarıyla seçilen 4 numaralı vapurun ilk 5 tanesinin hizmete girdiğine dikkat çeken Erdoğan, “Yeni vapurlara İstanbul'un semt adlarını vererek Şirket-i Hayriye geleneğini sürdürüyoruz. Bizim mühendislerimizce bizim tersanelerimizde yüzde 100 yerli üretim olarak imal edildi. Herbiri yaklaşık 9.5 milyon TL'ye mal oldu. 103 gemisi olan İDO günde 322 bin yolcu taşıyor ve sektöründe dünya liderlerinden biri halinde. Bu bizler için iftihar vesilesi” dedi.

Başkan Topbaş; “Kaliteli ve hızlı ulaşım araçları sunuyoruz”

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da şehirlerin medeniyet ölçüsünün insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağla olduğunu belirterek, “Şehirlerin medeniyet ölçüsü insanların toplu taşımı kullanma oranına bağlıdır. Bunun için de kaliteli, konforlu, güvenlikli ulaşım araçlarını ortaya koyuyoruz” dedi.

Venedik'in gondolu gibi İstanbul'un simgesinin de vapurlar olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şehrin en önemli sorunu olan ulaşım meselesinin çözümü için Ulaşım Master Planı hazırladıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, hizmete alınan Beykoz ve Sarıyer vapurlarıyla 4. numaralı vapurun ilk 5 tanesini tamamladıklarını, yakın zamanda bir 5’lik demetin daha ihalesini yapacaklarını kaydetti.

Dönemlerinde 4 araba vapuru, 2 hızlı feribot, 5 deniz otobüsü, 5 vapur ve 4 açık güverteli hızlı feribot aldıklarına ve denize 5 yılda 361 milyon dolarlık yatırım yaptıklarına dikkat çekerek, şöyle konuştu; “Bu deniz araçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz yeni ulaşım vizyonumuzun bir göstergesidir. Biz kentlerde toplu taşımanın gelişmesini en önemli medeniyet kriteri olarak görüyoruz. Kentlilere alternatif toplu taşıma hizmetleri sunmayı şehirlerin gelişmişlik ölçüsü olarak kabul ediyoruz. Toplu taşımaya, raylı sistemlere ve bu arada İstanbul’un bir deniz şehri olması dolayısıyla deniz ulaşımına büyük bir ağırlık veriyoruz. Halkımıza denizyolunu tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. ‘Önceliğiniz köprü değil, deniz yolu olsun’ diyoruz. Deniz ulaşımına yatırımlarımız bitmiyor, bitmeyecek. Çalışmalarımızla İstanbul’da deniz ulaşımını ileriye taşıdık. Yolcu sayısında ve kârlılıkta her yıl yeni rekorlara imza atıyoruz. Yeni vapur ve gemilerle filomuzu büyütüyoruz. Denizin ulaşımdaki payını 5.5 yılda iki katına çıkararak yüzde 2.5’tan yüzde 5’e taşıdık. Hedefimiz bunu yüzde 10’lara çıkarmak. Kent içi hareketliliğin 11 milyondan 23 milyona çıktığı dikkate alınırsa bu artışın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Deniz ulaşımında yaptığımız bu atılımlar sayesinde İDO sektöründe dünyanın en önemli kuruluşlarından biri haline geldi. İDO bugün 87 iskelede 102 gemi ile İstanbullulara hizmet veriyor. Yeni açtığımız 17 hat ile birlikte şu an 34 hatta günde 1300 sefer yapıyor. İDO ile taşıdığımız yolcu sayısı 2004’te 11 milyon iken, bu rakam bugün 102 milyona ulaştı. 2003’te 500 bin araç taşırken bugün bu sayıyı 6,7 milyona çıkardık. İDO’nun 2005’te 404 milyon lira olan aktif büyüklüğü 2008’de yüzde 56 artarak 631 milyon TL’ye çıktı. Bu muazzam bir başarıdır.”

 

Törende konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Milletvekilleri ve İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ile birlikte kurdele keserek vapurları hizmete aldılar. Başbakan Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle Beykoz vapurunu gezdi. Yetkililerden vapur hakkında bilgi alan Erdoğan’a simit ve çay ikram edildi. Kabataş’tan hareket eden vapur, kısa bir tur attıktan sonra Beşiktaş iskelesine yanaştı.