Dünyanın en ünlü müzesi İstanbul’da açıldı… 28.11.2016

Dünyanın en ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds’nun 21’inci merkezi, İstanbul’da ziyarete açıldı. Müzenin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un tarihi geçmişiyle adeta bir açık hava müzesi olduğunu ifade ederek, “Madame Tussauds’un İstanbul’a yeni bir değer sunacağına inanıyorum.” dedi.

İstiklal Caddesi’ndeki Grand Pera binasında yer alan Madame Tussauds Müzesi’nin açılışına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın ve Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi katıldı.

 

Başkan Kadir Topbaş, açılışta yaptığı konuşmada, Galata Pera bölgesinin geçmişte önemli fonksiyonlar icra ettiğini, kültür sanat hayatımızda da önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “Bir dönem belediye başkanlığı yaptığım güzel Beyoğlu’muzun tekrar eski kültürel aktivitelerine kavuşmasından dolayı memnuniyet duydum. Özellikle Emek Sineması, bizim çocukluğumuzda çokça geldiğimiz, gittiğimiz alanlar ama maalesef çöküntü haline gelmişti. Burada ben bu konuya hassasiyet gösteren Emek Kültür ve Sanat Vakfı’na teşekkür ediyorum. Tekrar kentin hafızasının canlanması adına çok önemli.” dedi.

 

İstanbul, geçmişiyle adeta bir açık hava müzesi…

İstanbul’un tarihi geçmişiyle de adeta açık hava müzesi olduğunu ve her geçen gün İstanbul’a değer katan yeni projelerin hayata geçtiğini anlatan Başkan Topbaş, “Madame Tussauds’un İstanbul’a yeni bir değer sunacağına inanıyorum. Yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin yeni bir destinasyonu oldu. Tur rehberleri mutlaka gezilecek yerler arasında Madame Tussauds’u da koyacaktır. Şunu da ifade etmeliyim ki, İstanbul’daki Madame Tussauds, Londra’dakinden daha iyi olmuş.” diye konuştu.

 

Müzeler, gelecek için çok önemli…

Kültür ve sanatın ülkeler arasındaki ilişkilerde de önemli bir role sahip olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada müzeciliğin çok farklı konseptleri var. Madame Tussauds da kendi formatıyla dünyada eşsiz bir yere sahip. Başarısı tartışılmaz. Müzeler eğitim ve kültür-sanat için, gelecek için çok önemli. Geçmişle geleceği birbirine bağlayan önemli bir değer, hatta barış alanlarıdır. Hiçbir politikacının açamayacağı kapıyı kültür ve sanatla açarsınız.”

 

Konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve protokol Madame Tussauds Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Adile Naşit’in Hababam Sınıfı’nda hayat verdiği Hafize Anne karakterinin balmumu heykeli de kurdele kesenler arasında yer aldı. Başkan Topbaş, daha sonra müzeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı ve ünlülerin balmumu heykellerinin yanında basın mensuplarına poz verdi.

 

Müzede 55 önemli figür sergileniyor…

Müzede tarih, kültür, sanat, spor ve siyaset dünyasından 55 figür yer alıyor. Sergilenen figürler arasında Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Zeki Müren, Barış Manço, Adile Naşit, Angelina Jolie, Brad Pitt, Usain Bolt, Messi, Rihanna, Marilyn Monroe, Muhammed Ali ve daha birçok isim bulunuyor.