4 yeni ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi İstanbul’a hayırlı olsun… 26.11.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen 4 yeni ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ile çevre yatırımlarının toplu açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 873 milyon lira olan tesis ve hizmetlerin şehrimize kazandırılmasında emeği olan Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul için, bu güzel ve kutlu şehir için ne yapılsa azdır.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Büyükçekmece, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri ile 27 köye yapılan biyolojik arıtma tesisleri, tamamlanan dere ıslahları ve çevre yatırımları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete alındı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekilleri, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Bürokratları ve çok sayıda İstanbullu katıldı.

 

“İstanbul’a dev yatırım zinciri…”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışı yapılan hizmetlerin ülkeye, şehre ve belediyeye hayırlı olmasını dileyerek, “Silivri, Büyükçekmece, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleriyle birlikte, köylere hizmet verecek 27 ayrı arıtma tesisi, dere ıslah çalışmaları, 3 İSKİ hizmet binası, Eyüp Kemerburgaz Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile 184 çöp ve temizlik aracını hizmete alıyoruz. Emeği geçen Başkanımız Kadir Topbaş ile ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“Tesisler ile 1 milyonun üzerinde kişiye hizmet verilecek…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan tesislerle birlikte Ataköy’den Tekirdağ sınırına kadar olan 100 kilometrelik sahil bandının tamamının atıksu tehdidinden kurtulmuş olduğunu ifade ederek, arıtma tesislerinden elde edilecek suyun park ve bahçeler ile sanayide kullanılacağını söyledi. Nüfus büyüklüğü olarak bölgede 1 milyon 200 bin kişiye hizmet verecek bu tesislerde arıtma sonucunda çıkan diğer ürünlerin de yakıt ve biyogaza dönüştürülerek İstanbul’a katkı sağlayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir genelinde 67 kilometreyi bulan dere ıslahı ile 2045 yılına kadarki ihtiyacı karşılayacak sterilizasyon tesisinin de bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere pek çok sorunun çözümüne vesile olacağını söyledi.

 

“Daha temiz ve daha sağlıklı bir İstanbul için…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmete giren 19 çöp, 26 yol süpürme, 10 yıkama aracıyla, 7 deniz temizlik teknesinin ve 2 çevre kontrol botunun da İstanbul’u daha temiz hale getirmek için yürütülen çalışmalara katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Zira biz şuna inanıyoruz. Temizlik imandandır. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 873 milyon lira olan bu tesis ve hizmetlerin şehrimize kazandırılmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere, tüm ekibini tebrik ediyorum. İstanbul için, bu güzel ve kutlu şehir için ne yapılsa azdır.” dedi.

 

“Anadolu’suyla Avrupa’sıyla burası bir başka şehir…”

“İstanbul bizim için zamanın ve mekanın üzerinde bir sevgilidir, öyle de kalacaktır. Hamdolsun İstanbul’da çok yıl yaşadık. İnşallah Rabbim bize bu şehirde ölmeyi, bu şehirde yatmayı da nasip eder.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiçbir güzelliğe bedelsiz sahip olunmuyor. Türkiye, İstanbul’uyla Rumeli’siyle Anadolu’suyla sahip olduğu muhteşem tarih ve medeniyet mirasıyla, dünyada eşine ender rastlanacak kıymette bir ülkedir. Fatih burada yatıyor, Yavuz Selim burada yatıyor, Kanuni burada yatıyor. Eyüp Sultan Hazretleri burada yatıyor.”

 

“Türkiye genelinde 940 arıtma tesisi hizmet veriyor…”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, Türkiye’nin çevre kirliliğine karşı verdiği mücadelede önemli bir noktaya gelindiğini belirterek, “2002’de hükümetimiz iş başına geldiğinde, tüm Türkiye’deki arıtma tesisi sayısı sadece 145’ti. Bugün geldiğimiz noktada bu sayı 940 oldu. Nüfusun sadece yüzde 35’ine hitap eden arıtma tesisi varken, bugün yüzde 81 oranına çıktı. Şu anda tam 159 arıtma tesisi inşaatı devam ediyor. Bittiğinde nüfusun yüzde 90’ının dışarıya attığı kirli suları tamamıyla arıtmış olarak tabiata vermiş olacağız. 2023’e kadar da kirli suların tamamını arıtmayı hedefliyoruz. Bu arıtılan suları sulamada ve sanayide kullanıyoruz. Tarımda da artan kısmından gübre elde ederek, kullandırtmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

 

“Türkiye ‘mavi bayrak’ta dünya 2’ncisi…”

Bu başarının sadece atıksuyla sınırlı olmadığını belirten Bakan Özhaseki, şunları söyledi: “2002’de sadece 15 katı atık depolama tesisi vardı. Bugün için 82 tesise ulaştık. 191 belediyemizde 52 milyon vatandaşımızın kullandığı katı atık depolama tesisimiz var. Bu tesislerimizde 155 megavat elektrik üretiyoruz. 60 bin vatandaşımız çalışıyor ve 3 milyar da katma değer elde ediyoruz. 2023’e kadar tüm şehir ve ilçelerimizde de katı atık tesisi yapmayı hedefledik ve projeler devam ediyor. 2002’de 151 olan mavi bayraklı plaj ve marina sayımız 444 oldu. Dünyada bu alanda yapılan yarışmada Türkiye, İspanya’dan sonra dünya ikincisi oldu.”

 

“Büyük ve güçlü Türkiye’ye engel olamayacaklar…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamayan hizmetlerin çok daha fazlasının son 14 yılda yapıldığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanım, sizin dönemizde sizin liderliğinizde yapıldı. Türkiye asırlık uykusundan uyandı. Gücünü fark etmeye başladı. Dünyada ezber bozan bir güç haline geldi. Şimdi diplomasi adı altında dünyada zulmü ve adaletsizliği hakim kılanlar bizden rahatsız. Oyunları bozuluyor. Güç olmadıkları ortaya çıkıyor. Dört koldan saldırıyorlar. Amaçları yeni, büyük, güçlü Türkiye’ye engel olmak ama yapamazlar.” dedi.

 

“İstanbul’da çevrecilik 1994’te başladı…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde ıslah etmek istediği Ayamama Deresi’nin dönemin hükümeti tarafından verilmediğini ve bitirilemediğini hatırlatan Başkan Topbaş, İBB olarak şimdi bu derenin ıslahını bitirmek üzere olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlattığı hizmet anlayışını sürdürdüklerinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 2017 yılında yaklaşık 17 milyar yatırım yapıyoruz. Hiçbir endişemiz yok. Hizmetlerimizi, yatırımlarımızı daha da artırıyoruz. İnançla, azimle, güvenle yürüyoruz. Bugün burada çevre adına büyük yatırımlar serisinin resmi açılışını yapıyoruz. 1 milyon 200 bin kişinin atıksuyu bu tesisler sayesinde arıtılacak. Marmara sahili tertemiz oluyor. Çevrecilikten söz edenler de çok iyi biliyorlar ki, İstanbul’da çevrecilik 1994’te Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı ile başladı.”

 

“Hedefimiz, yüzde yüz temiz Marmara Denizi…”

Geçmişte İstanbul Boğazı’nın her iki yakasındaki yalıların tuvalet atıklarının bile denize boca edildiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanım, İstanbul’u bu kirlilikten kurtaran yatırımlar sizinle başladı. 1994’te başlattığınız çalışmaların devamı niteliğindeki bu eserleriniz, yüzde yüz temiz Marmara Denizi hedefimizin de kilometre taşlarıdır. İstanbul sizinle ve eserlerinizle geleceğe güvenle bakıyor. Tesislerimizin İstanbul’a hayırlar getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“100 km’lik sahil bandı kirlilikten kurtuldu…”

Törende konuşmaların ardından Eyüp Odayeri ve Silivri’ye canlı bağlantılar yapılarak oradaki tesisler hizmete alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinde arıtılan suyun numunelerini vatandaşlara göstererek, Ataköy’den Silivri’ye kadar 100 kilometrelik sahil bandının bu kirlilikten kurtulduğunu müjdeledi. Daha sonra kurdele kesilerek 4 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ile diğer tesis ve hizmetlerin açılışı gerçekleştirildi.

 

“4 yeni ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi devrede…”

Büyükçekmece İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin günlük kapasitesi 132 bin m3 ve 500 bin kişiye hizmet verecek. Çatalca, Tepecik, Mimarsinan, Muratbey, Çakmaklı, Karaağaç, Ahmediye ve Bahşayış bölgelerinin atıksuyunu toplayıp arıtacak. Selimpaşa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi günlük 70 bin m3 kapasiteli ve Selimpaşa, Celaliye, Kumburgaz, Kavaklı ile Ortaköy’de yaşayan 300 bin kişiye hizmet verecek. Silivri’deki tesis 36 bin 500 m3 kapasiteli ve Silivri, Fener köyü, Alipaşa, Gazitepe, Piri Mehmet Paşa, Fatih, Alibey ve Cumhuriyet bölgelerinin atıksuyunu arıtarak 146 bin kişilik bir nüfusa hizmet verecek. Çanta Tesisi ise 52 bin m3 kapasite ile Çanta ve Gümüşyaka bölgelerindeki 250 bin kişiye hizmet verecek.  

 

“Tesisler sayesinde deniz suyu kalitesi yükselecek…”

Çevre ve insan sağlığı için tünelleri ve atıksu hatlarıyla birlikte İSKİ, bu bölgede 1 milyar lirayı aşan dev bir çevre yatırımı gerçekleştirmiş oldu. Bu dört tesis toplam 115 bin hektarlık bir alanın atıksuyunu toplayacak ve 1 milyon 200 bin kişinin atıksuyunu arıtacak. Ataköy’den Silivri’ye kadar 100 kilometrelik Marmara Denizi sahilini atıksu tehdidinden kurtaran ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri, Marmara Denizi’nin sahillerini de yüzülebilir kriterlere taşıyacak. Yaz mevsimi boyunca deniz keyfi yaşanan 48 kilometrelik bir sahil bandında, bu tesislerle deniz suyu kalitesi yükselmiş olacak.

 

“Atıksular, park ve bahçe sulamada kullanılıyor…”

İstanbul’daki ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin çıkış suyu, park ve bahçe alanları sulamasında ve sanayide kullanılıyor. Yine bu tesislerde, arıtma projesinin sonunda biyogaz ve yakıt olarak kullanılabilen katı ürün elde ediliyor. İSKİ, yeni ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin inşasını sürdürürken mevcut ön arıtma tesislerini de ileri biyolojik arıtmaya dönüştürmeye devam ediyor.