İBB teknolojide öncü! 24.11.2016

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından organize edilen Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü Sempozyumu, İstanbul’da düzenlendi. Sempozyumun açılışına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB olarak dünyada teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerden biri olduklarını söyledi.

Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Günü Sempozyumu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Sempozyumun açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyada ciddi bir teknolojik değişim olduğunun altını çizerek, dünyayı yakalayabilmek için bu değişime ayak uydurmanın önemine değindi.

 

İBB, teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerden biri…

Her ülkenin teknoloji konusunda ihtiyaçlarının farklı olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Dünyada teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerden birisiyiz. Teknoloji ihraç eder duruma geldik. Bizler de hem teknolojiyi yakından takip ediyoruz hem de kullandığımız uygulamaları kendi mühendislerimize yazdırıyoruz. İhtiyaçlar, yönetimleri yeni yazılımlara, yeni çalışmalara yönlendiriyor. İtfaiyeye çok sayıda yanlış ihbar geliyor. Şimdi yapılan programla mekansal verilerle gelen bilgiye bakılarak, ihbarın doğru olup olmadığı ve nerede olduğu itfaiye merkezinden görülebiliyor. Bunlar bize kent yönetiminde kolaylıklar getiriyor.” dedi.

 

Teknoloji, şehir hayatında iletişimi kolaylaştırıyor…

Şehirlerin büyümesiyle karşılaşılan en büyük sorunun erişim olduğunu ve bu sorunu çözmek için de sürekli girişimlerde bulunulması gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Coğrafi Bilgi Sistemleri, şehir hayatında iletişimi kolaylaştırmak adına önemli görev üstleniyor. Bu bizim de hata payımızı minimize ediyor. İhtiyaçlar bizi yeni yazılımlara, yeni çalışmalara yönlendiriyor. Örneğin, araçta giderken başkan veya yetkili, isterse kendi tabletinden 2, 5, 10 km mesafedeki belediyenin yaptığı işleri, şantiyeleri, o şantiyenin boyutlarını, ihale bedelini görebiliyor. Kentlerin en büyük sıkıntılardan biri de hafriyat kamyonlarının taşıdıkları hafriyatı yollara, otoban kenarlarına atmaları. Bunun için bir yazılım istedik ve başardık. Bu yazılım hafriyat kamyonlarına yerleştirilecek bir cihaz, nasıl hareket ettiğini, nerede olduğunu görme imkanı veriyor. İlçe belediyesi hafriyat ruhsatı verdiği firmanın aracının hafriyatı dökeceği alanı, gideceği güzergahı, saatleri ve yapacağı sürati belirliyor. Böylece güzergah geçişleri rahatlıkla görülebiliyor.”

 

İGDAŞ’a ‘başarı ödülü’…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Dünya CBS Günü Etkinliği’nde Coğrafi Bilgi Sistemi Ödülleri de sahiplerini buldu. İGDAŞ, Altyapı Bilgi Sistemleri (İGABİS) Projesi ile başarı ödülüne layık görüldü. İGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı İshak Kurşun, ödülü Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin elinden aldı. Bakan Özhaseki ve Başkan Topbaş daha sonra İGDAŞ standında proje ile ilgili uzmanlardan bilgi aldı.