Yatırım ve hizmetin kenti İstanbul… 17.11.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı bütçesi kabul edildi. Bütçeyi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunan Başkan Kadir Topbaş, 2017 sonu itibariyle İstanbul’a yaptıkları toplam yatırım miktarının 117 milyar lirayı bulacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2017 yılı bütçe sunumunda İBB Meclis Üyelerine hitap etti. İstanbul’a 12 yılda toplam 95 milyar liralık dev yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, 2017 yılı sonunda şehre yapılan yatırım miktarının 117 milyar lirayı bulacağını söyledi. Başkan Topbaş, ekonomi olarak dünyanın 117 ülkesinden, nüfus olarak da 123 ülkesinden büyük olan İstanbul’da yapılan her işin Türkiye ve dünyaya örnek olduğunu söyledi.

 

İBB’nin konsolide bütçesi 42 milyar TL…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı konsolide bütçesini 42 milyar lira, kendi bütçesini de 18,5 milyar lira olarak belirlediklerini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, konsolide bütçeden yatırıma 16,5 milyar lira ayırdıklarının altını çizdi.

 

Bütçe yüzde 15 arttı…

İstanbul’a yapılan hizmetlerin belediyecilik anlayışından çok daha üst düzey bir anlam taşıdığını ifade eden Başkan Topbaş, İBB olarak geçmiş yıllardaki ekonomik sıkıntılara ve 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine rağmen yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerine dikkat çekti. Başkan Topbaş, “15 Temmuz’da vatandaşımız Türkiye’nin geleceğini karartmaya fırsat vermedi. Artık farklı bir süreç başlıyor. Türkiye Cumhuriyeti olarak bizim destansı kahramanlıklarımız var. 15 Temmuz'daki birlikteliğimizi sürdürebilirsek geleceğe emin adımlarla gideriz. Ülkemizdeki bu sıkıntılar nedeniyle yüzde 10 gibi bir gelir daralması olmasına rağmen, bu yılki konsolide bütçemizi yüzde 15 artırdık.” diye konuştu.

 

İstanbul her şeyde ‘bir numara’ olsun…

“Belediye başkanları olarak birer iş adamı, CEO gibi düşünmek zorundayız. Bunun için de fırsatlar ortaya koymamız gerekiyor.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Kendimizi geliştirmek zorundayız. İstiyoruz ki İstanbul ‘en’ olsun. Her şeyde bir numara olsun. Ben sıradan belediye başkanı olmak istemiyorum. Bu kente değer katayım istiyorum. İstanbul’u yarışta ne kadar etkin hale getiririm diye düşünüyorum.”

 

Bütçenin yüzde 43’ü ulaşıma…

Türkiye’deki toplam yatırımların dörtte birini tek başına İBB’nin yaptığını vurgulayan Başkan Topbaş, “İBB, İstanbul’un ve Türkiye’nin gelişmesine böyle bir katkı sunan çok önemli bir güç. İstanbul’da plan ve bütçeleri alt üst eden 600 binin üzerinde Suriyeli mülteciyi barındırmamıza rağmen bu böyle. 2017 yılında bütçemizin yüzde 43’ünü ulaşım yatırımlarına ayırdık. Metro başta olmak üzere ulaşım ve erişim öncelikli yatırım kalemimiz.” diye konuştu.

 

Müjdelenen projeler 2017’de hayata geçiyor…

Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. Havalimanı gibi yatırımların İstanbul’u dünya standartlarına ulaştıran mega ulaşım yatırımları olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Raylı sistem yatırımları, İstanbul’da ulaşımı değil erişimi sağlayacak ve bizi bu alanda başarıya götürecek en önemli yatırımlarımız. Kısa süre önce açılışını bile yapmadan Kadıköy - Kartal Metrosu’nun devamı olan Pendik - Kaynarca Metrosu’nu hizmete aldık. 82 kilometrelik metro inşaatı devam ediyor. 80 kilometrelik raylı sistem ihale aşamasına geldi. Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirdeki insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlı. Güvenli, sağlıklı, hızlı ve konforlu erişim varsa vatandaş tercih ediyor. İşte biz de dünyanın en ileri teknolojisine sahip metrolar yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı metrolarla 2019 yılında 400 kilometrelik hedefimize ulaşacağız. İstanbul’da nihai raylı sistem hedefimiz ise 1.000 kilometre…”

 

İstanbul’da dev ulaşım hamlesi…

İnşaatı devam eden Kabataş Transfer Merkezi’nin birçok metroyu ve deniz ulaşımını birbirine entegre eden çok önemli bir yatırım olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, denizin altından geçecek olan Üsküdar - Kabataş Yaya Geçidi Projesi’nin tamamlandığını ve ihale aşamasına geldiğini söyledi. 2 kilometrelik geçitte yürüyen bantlar olacağını ve bisikletle de geçilebileceğini aktaran Başkan Topbaş, Beşiktaş’tan Sarıyer’e ve Üsküdar’dan Beykoz’a da sahilin altından giden metro yapacaklarını belirtti.

 

İstanbul yeni tünel yollar ile buluşuyor…

Tamamen İBB bütçesiyle 3 tünel yol yaparak, İstanbul’a kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, 17 tünel yol daha yapacaklarını müjdeledi. Yerel seçim öncesi açıkladığı Haliç - Unkapanı Tüneli’nin ihale aşamasına geldiğini, Unkapanı Köprüsü’nün kaldırılarak Haliç’in suyuna akıcılık kazandıracak tünelin, ulaşımın yanı sıra ekolojik açıdan da çok önemli olduğunu ifade etti.

 

Haliç’e ekolojik köprü yapılacak…

Üsküdar, Aksaray, Beşiktaş, Kadıköy ve Beyazıt gibi meydan düzenleme çalışmalarının 2017 yılında hız kazanacağını ve Levent’teki trafiğin yeraltına alınacağını anlatan Başkan Kadir Topbaş, Haliç’te, Karaköy’den son köprüye kadar olan sahil bandında, 2 metresi bisiklet yolu olmak üzere direkler üzerinde 10 metrelik yürüme yolu projesi hazırladıklarını açıkladı. Bu köprüden karşı kıyıya bir önceki Galata Köprüsü’nün bağlı olduğu noktadan bir ekolojik köprü yapacaklarını belirten Başkan Topbaş, “Çimenler üzerinde yürünerek karşıya geçilecek. Tam iki adanın arasına gelindiğinde ise Leonardo Da Vinci’nin Haliç için tasarladığı Leonardo Köprüsü devreye girecek. Bu projelerle Haliç’in sonuna kadar yürüyüş ve turistik gezi yapma, fotoğraf çekme imkanı ortaya çıkacak. Ekolojik köprü bir ilk olacak. Duvarlarda çiçek açtırabildiğimize göre bunu da başarırız diye düşünüyorum.” dedi.

 

Tarihi Yarımada’da çevreci otobüs dönemi…

İstanbul’a 500 yeni otobüs daha kazandıracaklarını, bunun 375 tanesinin alınma aşamasına geldiğini, filoya 125 tane daha ekleyerek 500’e tamamlayacaklarını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, İBB’nin Avrupa’nın en genç ve en modern otobüs filosuna sahip olduğunu kaydetti. 200 tane yeni elektrikli otobüs alarak Tarihi Yarımada’da tamamen elektrikli otobüslerle hizmet vereceklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Gelecekte de adım adım yenilenebilir enerjiyle çalışan otobüslere geçeceğiz.” diye konuştu.

 

74 otoparkın inşaatı devam ediyor…

Bugüne kadar 30 bin kapasiteli 76 otopark yaptıklarını, 74 otopark inşaatının devam ettiğini ve otopark tapusu projesini hayata geçireceklerini vurgulayan Başkan Topbaş, denizi daha aktif hale getirme çalışmaları kapsamında, Boğaziçi boyunca yapılan sahile paralel deniz seferleri için daha küçük ve daha hızlı gemiler alacaklarını, tepelerden sahile inişi hızlandırmak için de bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Başkan Topbaş, göreve geldiklerinde günlük 11 milyon hareketlilik varken deniz ulaşımının toplu ulaşımdaki payının yüzde 2,5 olduğunu, şu anda günlük 30 milyon hareketliliğe rağmen yüzde 5’e çıktığını belirtti.

 

Şehir kültürünü yaşatan projeler hayata geçiriliyor...

Kentsel dönüşüm kapsamında kültürel varlıkları, deprem riski taşıyan alanları, iskan alanlarını ve çöküntü alanlarını koruma ve kullanma dengesini gözeterek yenilediklerinin altını çizen Başkan Kadir Topbaş, doğru düzgün, kararlı, ranta yenik düşmeyen, şehir kültürünü yaşatan ve şehri şehirliye bırakacak bir mantıkla hareket etmeye özen gösterdiklerini söyledi.

 

 

 

İMP yeniden kuruluyor...

“Başkan olarak kendi dönemimde yaptığım en büyük iş İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi’ni (İMP) kurmak ve İstanbul ile Trakya’yı planlamak oldu.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İMP’yi kontrol eden ve denetleyen bir yapıyla yeniden hayata geçirme çalışması yaptığımızı belirtmek istiyorum. 2017 yılında İstanbul Kentsel Master Planı’nı da hayata geçireceğiz. İlçe belediyeleri dahil kentsel dönüşüm ve gelişim yaparken herkes bu plana uyacak. Böylece daha planlı bir İstanbul ortaya çıkacak. Altını çizerek söylüyorum; İstanbul Kanunu olmalı ve bu şehirde bakanlıklar dahil başka kuruluşların plan yapma yetkisi olmamalı. Çünkü Türkiye ve dünya için bu kadar önemli bu şehrin planları ve geleceği alt üst olmamalı.”

 

Marmara Denizi atıksu tehdidinden kurtuldu…

Su ve çevre yatırımları yaptıklarını, kamulaştırma bedelleri çok ağır olsa da baraj havzalarını boşalttıklarını ve Çırpıcı Parkı’nda olduğu gibi büyük ölçekli parklar yaptıklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı’nın tamamının atıklarını topladıklarını ve Boğaz ile Marmara Denizi’ni yaptıkları ileri biyolojik arıtmalarla atıksulardan kurtardıklarını söyledi.

 

İstanbul susuz kalmayacak…

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak Karadeniz’i kirleten Tuna Nehri’nin temizlenmesi çalışmalarını da başlattıklarını ve İstanbul’un içmesuyu probleminin de bulunmadığını aktaran Başkan Topbaş, gelecekte su problemi olmaması için Melen ve Osmangazi Barajlarının inşa edildiğini, İstanbul’un havasının geçmiş yıllara göre daha temiz olduğunu ve İstanbul’un çöp toplama, katı atık depolama, yakma ve çöpten elektrik ile gübre elde etme konusunda çok başarılı olduğunu söyledi.

 

Spor yatırımlarına 2 milyar 900 milyon TL…

“Kadir Topbaş’ın milletin gözündeki yeri bellidir. Bu millet inandığı, güvendiği ve destek verdiği için 3 dönemdir başkanlık yapıyorum.” diyen Başkan Topbaş, spor yatırımlarına 2 milyar 900 milyon lira harcayarak onlarca kapalı spor salonu ve binlerce açık spor sahası yaptıklarını, çevre ve spor yatırımlarını İstanbul’un köylerine kadar götürdüklerini belirtti. 2017 bütçesinde deprem hazırlıkları ve risk azaltma çalışmalarına 1 milyar lira ayırdıklarını ve geçtiğimiz yıllarda İstanbul’daki bütün kamu binaları ile köprü ve kavşakları depreme hazır hale getirdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 Yılı Bütçesi’nin İstanbul’a hayırlı olmasını diledi.

 

2017 bütçesi kabul edildi…

Mecliste daha sonra AK Parti adına İlyas Çelik, CHP adına Tarık Balyalı ve Tonguç Çoban konuşma yaparak 2017 bütçesini değerlendirdi. Konuşmaların ardından oylamaya sunulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2017 Yılı Bütçesi, oy çokluğu ile kabul edildi.