30 Ağustos Zafer Bayramı'nı coşkuyla kutladık 30.8.2009

30 Ağustos Zafer Bayramı, İstanbul'da vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği törenlerle karada ve denizde kutlandı. Vatan Caddesi'ndeki tören, 1. Ordu Komutanı Org. Iğsız ve Başkan Topbaş'ın tören aracının üzerinden vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen tören ile başladı.
Tören, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üniversiteler, siyasi partiler, yargı organları ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koymalarıyla başladı.
Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törene katılanlar, daha sonra Harbiye Orduevi'ne geçti.
Buradaki programda, 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral  Nusret Taşdeler, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu tebrikleri kabul etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve öteki ilgililerin katıldığı tören, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni..

Kutlamalar çerçevesinde Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni yapıldı.
Tören, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tören aracının üzerinden vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.
Törende daha sonra, İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk Bayrağı çekildi.
Tören komutanı Tuğgeneral Osman Gazi Kandemir, Türk Silahlı Kuvvetleri adına günün anlam ve önemini belirten konuşmasını tank üzerinden yaptı.
Kandemir, Türk ulusunun bağımsızlığını simgeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 87. yılını kutlamanın haklı gururu ve mutluluğu içinde olduklarını söyledi.
Bu zaferin, tarihin her döneminde hür yaşamış yüce Türk ulusunun Ulu Önder Atatürk etrafında kenetlendiği bir bağımsızlık mücadelesi olduğunu dile getiren Kandemir, bu zaferin yokluk ve kıtlıklara rağmen dünyanın büyük güçlerini dize getirerek dünyaya örnek mucizeleri gerçekleştirdiğini ifade etti.

Vatandaşlar coşku ile izledi..

Tören, motorlu ve yaya birliklerinin geçişi ile hava araçlarının gösteri uçuşlarıyla tamamlandı. Vatan Caddesi'ni dolduran İstanbullular resmi geçit törenini coşkuyla izledi.
Törenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü yanında inşaatı devam eden İl Özel İdaresini ziyaret ederek, İl Genel Meclisi Salonu'nu inceledi.

Boğaz'da 'dosta güven, düşmana korku salan geçit töreni..

Vatan Caddesi’ndeki etkinliklerin ardından Donanma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından İstanbul Boğazı'nda resmi geçit töreni düzenlendi.
1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel ve diğer ilgililerden oluşan protokol, geçit törenini TCG Kemal Reis Fırkateyni'nde izledi.
Törende, 4 denizaltı, 4 mayın avlama gemisi, 4 fırkateyn, 4 hücumbot, 4 sahil güvenlik botu, SAT komandolarına ait 2 ''Atak'' Botu, Donanma Komutanlığı'na ait 9 helikopter ve 3 ''TB20'' eğitim uçağı protokolü selamladı.
Resmi geçite katılan unsurlardaki personel, protokolü şapkalarını kaldırıp 3 kez ''Sağol'' diyerek denizcilere özgü, ''Çimariva'' selamı ile selamladı.