Türk inşaat sektörü dünyayla rekabet ediyor… 10.11.2016

Türk gayrimenkul ve inşaat sektöründe en iyilerin belirlendiği ‘Sign of the City Awards’ ödülleri İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurumlarından KİPTAŞ’ın da ödül aldığı törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, ülkemizdeki inşaat sektörünün hem uygulama hem de mimari tasarımlarıyla dünyayla rekabet edecek bir güce sahip olduğunu söyledi.

Gayrimenkul ve inşaat sektörünün en iyilerinin belirlendiği ‘Sign of the City Awards’ ödül töreni, Hürriyet gazetesinin ev sahipliğinde Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de yapıldı. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ile Türkiye’nin önde gelen inşaat sektörü yetkilileri ve işadamları katıldı.

 

Şehirler, kültürlerin kimlik kartıdır...
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KİPTAŞ’ın da ödül aldığı gecede konuşan Başkan Kadir Topbaş, insanların en önemli ihtiyaçlarından birinin barınma olduğunu belirterek, şehirlerin doğru ellerde idare edilmesinin yaşam kalitesini artıracağını söyledi. Günümüz dünyasında hızla bir şehirleşme döneminin yaşandığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Toplumların hassasiyetlerini ve kültürlerini şehirlerdeki yapılarda görmek mümkündür. Yani bir bakıma şehirler aslında üzerinde barındırdığı kültürlerin birer kimlik kartıdır. İnsanların davranış şekilleri de yaşadıkları alanlarla etkileşerek gelişir. İnsan karakterinin yüzde 20’sini genlerinden alıyorsa geriye kalan yüzde 80’ini de yaşadığı çevreden almaktadır. Bundan dolayıdır ki bir insanın karakterinin gelişmesinde ve değişmesinde yaşadığı şehrin, yaşadığı çevrenin etkisi büyüktür.” dedi.

 

Yaşam alanları günümüz koşullarına cevap vermiyor…
Yaşadığımız yüzyılın şehirler yarışına ve hatta odak şehir olma yarışına dönüştüğünü ifade eden Başkan Topbaş, şehir yöneticilerinin bir CEO gibi hareket etmesinin önemine değindi. Türkiye’nin çok ciddi bir şekilde kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu ve merkezi hükümetin bununla ilgili olarak çalışmaları yürüttüğüne vurgu yapan Başkan Topbaş, “Geçmişteki yaşam alanları artık günümüzün yaşam koşullarına cevap vermiyor. Bunun için çalışma yapmak ve düzenlemelere gitmek zorundayız. Bunu yaparken de teknolojinin verdiği imkanları kullanmak zorundayız.” diye konuştu.

 

Türkiye’deki inşaat sektörü dünyayla rekabet edecek güçte…

Türkiye’deki inşaat sektörünün dünya ile yarışır hale geldiğini ve hatta Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmanın tercih sebebi olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın küresel çaptaki ekonomik kriz için, ‘Bizi teğet geçiyor.’ dediğinde bizi teğet geçmesinde inşaat sektörümüzün gelişmiş olmasının payı büyüktü. Bizim inşaat sektörümüz gerçekten başarılı. Hem uygulamada hem mimari tasarımlarımızda dünyayla rekabet edecek bir güce hatta tercih edilir bir hale geldi. Bu gelişim birçok sektörü devreye soktuğu gibi ülke ekonomisine de ciddi katkılar sağlamaktadır.”

 

Tarihi Yarımada’nın dijital maketi yapılıyor…
Başkan Topbaş, Tarihi Yarımada’nın silüetini etkileyebilecek bakı alanlarını dikkate alan ve birçok ilçeyi ilgilendiren bir çalışma yaparak İBB Meclisi’nden geçirdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu çalışmayla birlikte binaların estetik sınırlarını belirledik. Bir de dijital bir maket yaptırmaktayız. Bu maket yardımıyla yapılacak binanın nasıl görüneceğini önceden tespit edebileceğiz. Bu yapılacak binanın yıllarca orada kalacağını ve geleceğe atılmış bir imza olacağını düşünerek gerekli hassasiyetleri göstermek zorundayız.”

 

KİPTAŞ’a bir büyük ödül daha…
Konuşmaların ardından Türk gayrimenkul ve inşaat sektöründe en iyilerin belirlendiği ‘Sign of the City Awards’ ödülleri, sahiplerine dağıtıldı. KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, ödülünü Başkan Kadir Topbaş’ın elinden aldı.