Küresel savaş göçe neden oluyor… 5.11.2016

Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da düzenlenen Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı’na katıldılar. Son yıllarda Suriye’de yaşanan olayların insanlık dramı olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, bölgesel anlaşmazlıkların, küresel terör, savaş ve karışıklıkların göçün en önemli nedeni olduğuna dikkat çekti.

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı ve Asya Ülkeleri Siyasi Partiler Birliği (ICAPP) tarafından düzenlenen Göç ve Mülteciler Uluslararası Konferansı, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra ICAPP Genel Sekreteri Chung Eui-yong, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ile 21 ülkeden siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla Etiler Le Meridien Otel’de yapıldı.

 

Suriye’de yaşananlar insanlık suçudur…
Konferansta yaptığı konuşmada, bölgesel anlaşmazlıkların, küresel terörün, küresel savaş ve karışıklıkların, göçün en önemli nedeni olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, “Göç, eğer gönüllü olursa, daha iyi bir gelecek için olursa amenna ama göç zorla insanları, can kaygısıyla, mal kaygısıyla yerinden yurdundan etmek amacıyla yapılırsa, o bir insanlık suçudur. Özellikle Suriye’de son 5 - 6 yıldır yaşadığımız olay, büyük bir insanlık dramıdır.” dedi.

 

Gelişmiş ülkeler, yaşanan drama seyirci kalmaktadır…
Başta BM olmak üzere, gelişmiş ülkelerin yaşanan drama seyirci kaldıklarını ve kişisel hırslar ile ülke rekabetleri uğruna hayatını kaybeden insanların vebalinin bu ülkeler üzerine olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Bu duyarsızlık, bu aymazlık BM gibi küresel barışın, kardeşliğin teminatı olduğu düşünülen bu organizasyonun da itibarını günden güne tüketmeye devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya 5’ten büyük’ derken dikkat çekmek istediği nokta da budur. Eğer yanlış yapmaya ısrar edenler oluyorsa, bu yanlışa karşı 5 büyük biraderden biri yanlış olmaya devam etsin diye ısrarcı oluyorsa, bu küresel barışa da kardeşliğe de asla ve asla zerre kadar katkı sağlamaz.”

 

BM’ye olan güven aşınmaya devam edecek…
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan mekanizmanın bugünün ihtiyaçlarına cevap vermediğine değinen Başbakan Yıldırım, “200’e yakın BM üyesi devletin iradesinden daha büyük bir irade, dünya adına karar veriyor. Bu asla ve asla adil bir durum değil. Mutlaka uzun süreden beri gündemde olan BM Ana Sözleşmesi’nin yenilenmesine ve günün şartlarına göre daha katılımcı bir hale getirilmesine yönelik çalışmalar artık ipe un sermeden sonuçlandırılmalıdır. Aksi halde günden güne bu sorgulama daha da artacak ve BM’ye olan güven gittikçe aşınmaya devam edecektir.” diye konuştu.