Türkiye ile Afrika ilişkileri güçleniyor… 2.11.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da düzenlenen Türkiye - Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na katıldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumun Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendireceğine inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno ile birlikte Türkiye - Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na katıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen forumda, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra çok sayıda Afrika ülkesinden devlet adamları da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dostu ve kardeşi olarak ifade ettiği Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby’e teşekkür ederek, Türkiye ile Afrika kıtası arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini daha da güçlendireceğine, farklı alanlarda yeni projelerin ve ortaklıkların kurulmasına vesile olacağına inandığı forumun, ülkeler ve halklar için hayırlı olmasını diledi.


56 ülkenin kadından sorumlu bakanları birarada…
Başkan Kadir Topbaş ve eşi Özleyiş Topbaş, daha sonra İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü Bakanlar Konferansı’na da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım ile birlikte katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ev sahipliğindeki toplantıda, 56 ülkenin kadından sorumlu bakanları hazır bulundu.


Cibuti ve Tunus arasındaki ilişkiler geliştirilmeli…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Türkiye - Afrika Ekonomi ve İş Forumu için Türkiye’de bulunan Tunus Ekonomi Bakanı Enver Maruf ve Cibuti Ekonomi ve Maliye Bakanı İlyas Moussa Daweleh ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Cibuti ve Tunus arasındaki dostane ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve farklı alanlarda işbirliği yapılması konuları ele alındı.