İstanbul ve Bangkok ‘Kardeş Şehir’ oldu 3.7.2009

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tayland’ın Bangkok kentiyle “Kardeş Şehir” oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tayland’ın Bangkok kenti arasında “Kardeş Şehir Protokolü” imzalandı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen imza töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Bangkok Büyükşehir Konsey Başkanı Kitpon Cherdchookitkul'un yanı sıra, her iki şehrin belediye bürokratları da hazır bulundu.

 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bangkok ile sürdürülen 10 yıllık ilişkileri bugün kardeş kent seviyesine yükselttiklerini belirterek, yerel yönetimlerin ilişkilerinin ülkeler arasındaki diplomasinin temelinin oluşturduğunu söyledi. Yerel yönetimler arasındaki ekonomik, kültürel, ticari ilişkilerin dünya barışına katkı sağladığına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, dünyanın global bir köy haline geldiğini, bu nedenle de yerel yönetimlerin ilişkilerinin çok önem kazandığını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Tayland ve Bangkok ile daha iyi ilişkiler kurmak istediklerini ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak şu anda 30 kentle ‘Kardeş Şehir’iz. 20 kentle ‘İşbirliği’, 6 kentle de ‘İyi Niyet’ protokolü imzaladık. Bugünkü imza töreniyle Bangkok 31. kardeş şehrimiz oluyor” dedi.

 

Yerel yönetimlerin ilişkilerinin dünyanın günümüzde içerisinde bulunduğu ciddi sorunlara çözüm olanakları sağladığının altını çizen Kadir Topbaş, imzaladıkları protokolle Bangkok ile iyi ilişkilerin başlangıcının temelini attıklarını da sözlerine ekledi.

 

Bangkok Büyükşehir Konsey Başkanı Kitpon Cherdchookitkul ise, Türkiye bulunmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, İstanbul’da gösterilen misafirperverliğe teşekkür etti. Türkiye ile Tayland arasındaki ilişkilerin 1950’li yıllarda başladığını ifade eden Cherdchookitkul, bu yıl iki ülke ilişkilerinin 52. yılı kutlamanın gururu içinde olduklarını söyledi. İstanbul ve Bangkok'un kültürel, tarihi eserlerin fazlılığı, tarihi mekanların çokluğu, ticaret ve turizm merkezi olması gibi ortak özelliklerinin bulunduğuna dikkat çeken Cherdchookitkul, bugünkü protokol İstanbul ve Bangkok arasında önemli ilişkilerin başlamasına vesile olacağını kaydetti.

 

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve Konsey Başkanı Cherdchookitkul İstanbul ile Bangkok kenti arasındaki “Kardeş Şehir Protokolü”ne imza attılar. Kadir Topbaş misafirine Kızkulesi işlemeli bir minyatür hediye ederken, Cherdchookitku da Topbaş’a Tayland’ın el sanatlarıyla bezenmiş vazo ve kase hediye etti.