Beyoğlu ve Kadıköy Vapurları İstanbullularla buluştu 20.6.2009

İstanbulluların ‘Haydi İstanbul Vapuru’nu Seç’ kampanyası kapsamında oylarıyla belirlediği 4 numaralı vapurun ikisi daha hizmete alındı. Fatih Vapuru’ndan sonra merakla beklenen Beyoğlu ve Kadıköy vapurları da Başkan Topbaş’ın katıldığı törenle denize indirildi.

İstanbulluların 8 model arasından birinci seçtiği 4 numaralı şehir hatları vapurunun 2. ve 3’üncüsü olan Beyoğlu ve Kadıköy Vapuru Kabataş İskelesi’nde düzenlenen törenle hizmete alındı. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile İBB Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Uzun, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ve vatandaşlar katıldı.

 

Başkan Topbaş; “Deniz ulaşımının payını iki katına çıkardık”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz ulaşımının önemine dikkat çekerek, İstanbul’daki denizin kullanım oranını yüzde 2.5’tan yüzde 5’e çıkardıklarını söyledi. Şehirlerin medeniyet düzeyinin toplu taşıma araçlarını kullanmasıyla ölçüldüğünü vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, 23 Avrupa ülkesinden daha büyük olan İstanbul’da günlük yerleşik ve gezici nüfusun 23 milyonu bulduğuna dikkat çekti.

Yeni 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planlarında ulaşımla ilgili çalışmalarını yaptıklarını anlatan Kadir Topbaş, “Şu ana kadar deniz ulaşımına 361 milyon dolar yatırım yaptık. Bugün hizmete aldığımız yeni gemilerimizin bir tanesinin bize maliyeti 9.3 milyon dolar. Ayrıca Haliç-Üsküdar arasında turistik gezi amaçlı kullanılacak olan 3 motor botu da yakında hizmete alacağız” dedi.

 

“Metrobüs alımı konusunda bizden özür dilemeliler!...”

Konuşmasında raylı sistem, metrobüs, tünel yollarla İstanbul trafiğini rahatlatmak için büyük çaba sarf ettiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, özellikle metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddiaların asla gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, bilgi sahibi olunmadan haber ve yorum yapıldığını kaydetti. Topbaş, “Metrobüs alımını Deniz Feneri’ne benzetenler oldu. Bize kimlerin bu alımlarda aracı olduğu soruldu. Hâlbuki İETT bu araçları aracı kullanmadan doğrudan alım yöntemiyle gerçekleştirdi. Biz bunu açıkladıktan sonra ‘Biz artık bunlara bakmıyoruz’ diyorlar. Ama bizden gelip özür dilemeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek Beyoğlu ve Kadıköy Vapurlarını hizmete aldı. Daha sonra Kadıköy Vapuru ile kısa bir Boğaz turu gerçekleştirildi.