Başkan Topbaş, Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi ile görüştü 15.6.2009

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) işbirliği ile Etiyopya’daki su sıkıntısını gidermek amacıyla yürütülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Etiyopya’ya giden Başkan Kadir Topbaş temaslarını sürdürüyor.

Bugün İlk olarak sabah saatlerinde Etiyopya Su Kaynakları Bakanı Aswaf Digamo Kame ile bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ardından saat 10.00’da düzenlenen sondaj ekipmanının bakanlığa devir törenine katıldı.

Bu törenin ardından Başkan Kadir Topbaş ve Addis Abbaba Belediye Başkanı Kuma Demaksa saat; 16.00’da bir görüşme yaptı. Yapılan bu görüşmede iki şehir arasındaki ikili ilişkiler ele alındı. Addis Abbaba Belediye Başkanı Kuma Demaksa, İstanbul’daki yatırımcıları şehirlerine davet etti.

Daha sonra Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve beraberindeki heyeti kabul ederek, bir süre görüştü. Görüşmede, Başbakan Zenawi, iki ülke arasında gelişen ilişkilerden çok memnun olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da iki kez Etiyopya’ya gelmiş olmasından memnuniyet duyduklarını ve bunun Etiyopya’ya gösterilen samimi yaklaşımın bir göstergesi olduğunu belirten Zenawi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iki eyalette (Tigrai ve Harrar Eyaleti) 1 milyon 200 bin kişiyi suya kavuşturmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Başkan Kadir Topbaş da, beraberindeki heyetin, sadece Etiyopya’da değil, tsunami felaketinde Banda Açeh'de, deprem sonrasında Pakistan'da aylar süren çalışmalar yürüttüğünü belirti ve yardıma muhtaç olanlara imkânlar ölçüsünde yardım götürdüklerini söyledi.