Cumhuriyetimiz 93 yaşında... 29.10.2016

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. İstanbul Valiliği’nde başlayan tören, Vatan Caddesi’ndeki resmigeçit töreni ile devam etti. Valilik tarafından düzenlenen resepsiyona katılan Başkan Kadir Topbaş, “Millet olmayı ve millet olmanın ne demek olduğunu 15 Temmuz'da bir kez daha gösterdik. Büyük bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93’üncü yılı, tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde ilk tören İstanbul Valiliği’nde yapıldı. Törende İstanbul Valisi Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever tebrikleri kabul etti. Askeri, mülki, idari ve siyasi erkan, yabancı misyon temsilcileri, rektörler, dini liderler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törenin ardından Vali Şahin, Başkan Topbaş ve Orgeneral Avsever kutlama töreni için Vatan Caddesi’ne geçti.

 

Vali Şahin: “Tarihin altın sayfalarından birinin yıldönümündeyiz…”

Vatan Caddesi'nde düzenlenen resmigeçit töreni, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever’in araç üzerinden halkı selamlamasıyla başladı. İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vali Şahin’e gönderdiği kutlama mesajı okundu. Vali Şahin günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, tarihin altın sayfalarından birinin yıl dönümünde olduklarını söyledi.

 

Bağımsız bir vatanda, hür bir milletin evlatları olmanın onurunu yaşadıklarını ifade eden Vali Şahin, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizin ölüm kalım savaşının zaferle sonuçlandığı ve tüm dünyaya aziz milletimizin bağımsızlığını haykırdığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun.” dedi.

 

“Vatan Caddesi’nde cumhuriyet coşkusu…”

Etkinlikler kapsamında; İstanbul genelinde düzenlenen kompozisyon, resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlama töreninde daha sonra çeşitli okulların halk oyunları ekipleri gösteriler yaptı. Törende, Bando Takımı eşliğinde muharip gaziler, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin askerleri ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıtası ve İstanbul İtfaiyesi ile bisikletli gruplar ve klasik araçlar geçiş yaptı.

 

“Valilik tarafından 29 Ekim resepsiyonu düzenlendi…”

Kutlamalar çerçevesinde İstanbul Valiliği, WOW İstanbul Hotel’de bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona İstanbul Valisi Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile askeri, mülki, idari ve siyasi erkan, yabancı misyon temsilcileri, dini liderler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile şehit yakınları ve gaziler katıldı.

 

“Yarınlarımızı Cumhuriyet coşkusuyla hazırlamalıyız…”

Resepsiyonda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhuriyetin 93'üncü yılında Alparslan’dan Fatih Sultan Mehmet’e ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar bir kez daha minnet ve şükran borcu duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Millet olmayı ve millet olmanın ne demek olduğunu 15 Temmuz'da bir kez daha gösterdik. Bu topraklarda bin yıllık tarihimiz var. Binlerce şehit verdik, destanlarımız var. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Büyük bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye'nin dünyada hak ettiği yeri alması gerekiyor. Yarınlarımızı bu Cumhuriyet coşkusuyla hazırlamalıyız.”

 

“Atatürk, halk için sağlam temelleri atmıştır…”

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cumhuriyeti, ‘benim en büyük eserim’ diyerek tavsif ettiğini belirterek, “Kemal Atatürk, barışçı, çağdaş, gerçekçi bir ülke ve halk için sağlam temelleri atmıştır. Bölgemizdeki ve dünyadaki sayısız bunalımlara rağmen Türkiye, bugün de bir istikrar adası olma hususiyetine sahiptir.” diye konuştu.

 

“Demokrasimiz yerle bir edilmek istendi…”

15 Temmuz gecesi, hain maşalarıyla bu milletin ve vatanın istiklaline tekrar tasallut edildiğini vurgulayan Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama yine hesapları tutmadı ve yine kaybettiler. Çünkü onların gözleri kör ve kulakları sağırdır. Çünkü her hesabın üstünde Allah'ın bir hesabı olacağını asla anlayamazlar. Çünkü bu milletin değerlerine, istiklaline, istikbaline sahip çıkacak sarsılmaz imanı vardı. 15 Temmuz gecesi, karanlık bir gece yaşadık. Hain bir çete, milletimizin iradesine, istikbaline ve devletimize saldırdı. Hem de parasını milletin ödediği silahlarla. Demokrasimiz yerle bir edilmek istendi.”