İBB’den 16.3 milyar TL yatırım 27.10.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Parlamenterler Birliği Toplantısı’na katıldı. Maaş ödeyemeyen bir belediyeden, yatırım yapan bir belediye haline geldiklerini anlatan Başkan Topbaş, İBB’nin bu seneki yatırım bütçesinin 16.3 milyar TL olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk Parlamenterler Birliği’nin Göztepe’deki Filizi Köşk’ünde düzenlenen toplantıya katıldı. Eski bakan ve milletvekillerinin de yer aldığı toplantıda konuşan Başkan Topbaş, “Dünyanın Türkiye’ye bakışı son yıllarda çok değişti. Bunu katıldığım uluslararası programlarda daha iyi izliyorum. İstanbul’a gelen yabancı konuklardan da aynı şeyi duyuyorum.” dedi.

 

“Bunu nasıl başardınız?’ diye hayranlıkla soruyorlar …”

15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sonrasında Türk halkının gösterdiği birlik ve beraberliğin dünya insanları tarafından da yakından izlendiğini vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “O gece ve sonrasında millet olarak destan yazdık. Tüm dünyaya Milli İrade’nin karşısında hiçbir gücün duramayacağını gösterdik. Yabancı devlet adamları bana, ‘Sizin halkınız silahlara ve tanklara göğüs gerdiler. Bunu nasıl başardınız?’ diye hayranlıkla soruyorlar. Biz, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzda bizi hiçbir gücün alt edemeyeceğini de aslında tüm dünyaya göstermiş olduk. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi ve duruşu, halkımızın birlikte hareket edişi bizi büyük bir felaketten kurtardı. Bu destandan tarih kitapları övgüyle bahsedecek.” diye konuştu.

 

“Dünya bizi gıpta ile izliyor…”

Göreve geldikleri günden bu güne yaptıkları yatırımlarla İstanbul’un adeta cazibe merkezi haline geldiğini ve bunun dünya tarafından gıpta ile izlendiğini anlatan Başkan Kadir Topbaş, sözlerine söyle devam etti: “Ben ve mesai arkadaşlarım 7/24 esasına göre çalışıyoruz. Bizler yorulmak nedir bilmeyiz. Yerel yöneticiler halkla en yakın olan yöneticilerdir. Vatandaş demeden bir yerde bir sorun varsa, bir düzenleme gerekiyorsa bunu görmek zorundayız.”

 

“İstanbul’u 14 farklı bölümde planladık…”

“En doğru yaptığım iş, Metropolitan Planlama Merkezi’ni kurmak.” diyen Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’u 14 farklı departmanda inceledik. Ekolojisinden Ulaşım Master Planı’na kadar sistemin nasıl kurgulanması gerektiğini planladık. Planlarda bunu hep öngördük ve o planlarımıza göre de şuan da hareket ediyoruz. Yani yıllardır ne yaptıysak o plana sadık kalarak yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.” diye konuştu.

 

“İBB’nin bu seneki yatırım bütçesi 16.3 milyar TL…”

Maaş ödeyemeyen bir belediyeden, yatırım yapan bir belediye haline geldiklerini anlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anda bize iş yapan müteahhit, 1 hafta içinde hakedişini alabiliyor. Devlete günü gelmiş 1 TL bile borcumuz yok. Bütçemiz açık vermiyor. Yüzde 98’lerde realize oluyor. Bu seneki yatırım bütçemiz 16.3 milyar. Normal konsolide bütçemiz de 36.5 milyar. Bunun yüzde 60’ı da yatırıma ayırdığım payı kapsıyor. Dünyada bu denli büyük metro hatları yapan bir belediye yok. 410 km ham yol, 320 tane altgeçit ve kavşak, 110 km metro ve tramvay hattı yaptık. Şuanda da 120 km’lik hattın çalışmaları devam ediyor.”

 

Köse: “Aynı zamanda tevazuyu da beraberinizde taşıdınız…”

Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından soru - cevap bölümüne geçildi. Programda söz alan Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği Kuruculuğu ve Başkanlığı görevine de yapmış olan Erol Köse de, Başkan Topbaş’a İstanbul’a yapmış olduğu katkı ve çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Köse, “Farklı siyasi görüşlerden olsak bile bunu söylemem gerekiyor. Sizin İstanbul’da yaptıklarınızın yüzde birini bile yapmış olsaydım her gün on tane televizyonda olurdum. Siz aynı zamanda tevazuyu da beraberinizde taşıdınız. Temenni ederiz ki, sizin partinizde 3 dönem kuralı var. İnşallah o üç dönem kuralı işlemez. Siz tekrar Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevinize devam edersiniz.” dedi.