Milli iradenin gücü dünyaya örnek oldu! 18.10.2016

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi ve terörünü anlatmak için Brüksel’de bir dizi etkinlik düzenlendi. Toplantılara katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Türk halkı, milli iradenin üstünde hiçbir gücün olamayacağını dünyaya gösterdi.” dedi.

Türkiye Demokrasi Platformu’nun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Brüksel Temsilciliği’nde darbe girişimi ve sonrasında yaşananların anlatılması amacıyla çalışma toplantısı düzenlendi. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Avrupa Parlamentosu’ndan 4 milletvekili, Belçika Federal Parlamentosu, Flamen Parlamentosu, Brüksel Bölge Parlamentosu’ndan milletvekilleri katıldı. Türkiye’den de Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Azınlık Vakıfları Temsilcisi Pandeli Laki Vingas, eski AK Parti Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, iş dünyasından Leyla Alaton, medya dünyasından CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Balçiçek İlter ve Murat Yetkin, çok sayıda STK temsilcisi, iş insanı, akademisyen ve siyasetçi yer aldı.

                                                   

“Terör maalesef bir sektör haline geldi…”

Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde terör saldırılarının yaşandığını belirterek, “Terör saldırıları İstanbul, Brüksel ve Paris'te de yaşandı. Terör maalesef bir sektör haline geldi. Buna zannediyorum iş veriliyor ve o şekliyle bir yerlerde birtakım faaliyetler gösteriyor. Bunun mutlaka karşısında durulması gerekiyor.” dedi.

 

“Olumsuzluklardan en çok yerel yönetimler ve halk etkileniyor…”

Terör saldırısı sonrası Brüksel’de havaalanının 12 gün kapalı kaldığını ve bunun ardından düşük kapasiteyle faaliyete geçtiğini hatırlatan Başkan Topbaş, “İstanbul'da ise 3 canlı bombalı eylemden 16 saat sonra normal uçuşlara başlandı. Biz yerel yöneticiler olarak anında reflekslerimizle problemleri çözebiliyoruz, bunu düzenleyebiliyoruz. Yaşanan en küçük olayda bile en çok etkilenen yerel yönetimler ve halk oluyor. Bundan dolayı bizler her türlü olaya anında müdahale edebilmeliyiz.” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş, İstanbul’daki göçmenlerin barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını da belirterek, “İstanbul’da 600 bin civarında göçmen var ama İstanbul'da bu çok fazla hissedilmez. Çünkü bizim halkımızın yapısı ve yerel yönetimlerin insan hayatının kutsallığına olan saygısından dolayı dünyanın pek çok yerinde problem olan bu durum bizim ülkemizde fazla hissedilmez.” ifadelerini kullandı.

 

“79 milyon hep birarada darbe girişiminin karşısında durdu…”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine de değinen Başkan Kadir Topbaş, darbelerin insanlık tarihi boyunca yaşandığını ve zayıf toplumlarda da darbelerin amacına ulaştığını söyledi. Türkiye’nin tek yürek halinde hareket ederek darbecileri geri püskürttüğünü ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle devam etti: “Maalesef bazı medya çevrelerinde çok yanlı değerlendirmeler yapılıyor. Bu bizi rahatsız ediyor. Göründüğü gibi değil. Burada halkın her katmanı, 79 milyon, herkes burada bunun karşısında durdu. Sadece bir siyasi partinin taraftarı filan değil. Çünkü burada bir halk iradesine darbe vurulmak isteniyordu. Tamamen gördüğünüz gibi bir vahşet yaşandı. Orada siyasi kimlik konuşmadı. Burada insanlık adına bir eylem yapıldı. Karşı duruş verildi. Dünya insanlığına, bir halk iradesinin üstünde hiçbir şeyin olamayacağını halkımız gösterdi. Bu bir direnişti, bir darbe karşıtı duruştu, bu gerçekten saygı duyulacak bir hareketti. Milletimiz bunu yaptı, insanlık adına bunu yaptı. Burada biz dostlarımızdan gerçek anlamda bir destek bekliyoruz.”

 

“AB, ‘Türkiye'yi aramıza alsaydık bu darbe olmazdı’ diye düşündü mü?”

Avrupa Birliği’nin FETÖ darbe girişimi karşındaki tutumuna da değinen Başkan Kadir Topbaş, “AB, ‘Türkiye'yi aramıza alsaydık bu darbe olmazdı’ diye hiç düşündü mü acaba?” sorusunu sordu. “Bizi birliğe dahil etmiş olsalardı Türkiye’de darbe olmazdı” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Bir de bu yandan bakmak lazım. Bunu da sorgulamak lazım. Bir gerçek var; yaşadığımız dünyamızda tüm insanların bu yüzyılda kaderleri birbirine bağlı. Bu kaderimiz bir ise buna çözümü de birlikte bulmak zorundayız. Sadece o ülkenin meselesi diye bakılamaz. Biraz da bizim anlatmamız gerekiyormuş. Eksiğimiz var, anlatamamışız. Daha iyi anlatmak gerekiyor. Uzaktan hissedilmemiş.”

 

“OHAL ile hükümet, iş dünyasına büyük teşvikler veriyor…”

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da, FETÖ’nün darbe girişimine rağmen Türkiye ekonomisinin 27 çeyrektir büyüdüğünü ve dünyada eşi benzeri görülmemiş çok sayıda projeye devam ettiğini vurguladı. Olağanüstü hal (OHAL) uygulamasıyla ilgili görüşlerini paylaşan Çağlar, şöyle konuştu: “Biz, iş dünyası olarak OHAL’den memnunuz. Bunu çok net bir şekilde söyleyebilirim. Çünkü OHAL, Türkiye’de yaşayan insanların, iş dünyasının üzerinde bir baskı yapmıyor. Sadece bu darbe girişiminin tarafı olan hainlere karşı yapılmış bir organizasyondur. OHAL ile hükümet, iş dünyasına büyük teşvikler veriyor. Siz bunu Türkiye’de yatırımı olan Avrupalı firmalara bir sorun. Şu anda hepsi açıklama yapıyorlar. Türkiye’de yatırım imkanları çok fazla.”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da yer aldığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği bir dizi ziyarete Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Avrasya Üniversitesi Rektörü Aşkın Asan, İşkadını Ayşe Cevahir de katıldı.

 

“15 Temmuz darbe girişimi, kanlı bir terör saldırısıdır…”

Schaerbeek Belediye Başkanı ve Brüksel Milletvekili Bernard Clerfayt’ı ziyaretinde konuşan Başkan Kadir Topbaş, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin kanlı bir terör saldırısı olduğunu söyledi. Çok sayıda vatandaşımızın bu darbe girişimi ile birlikte şehit düştüğünü ifade eden Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Ama Türkiye bunu da atlattı. Hiç kimse bankalara hücum ederek parasını çekmedi. Önümüzdeki yıl itibariyle de bizler yerel yatırımlarımızı yüzde 15 daha da artırıyoruz. Halk meydanlarda demokrasi nöbeti tuttu. Milli iradeye karşı hiçbir gücün gelemeyeceğini gösterdi. Darbe geride kaldı. Darbenin failleri yargı önünde hesap veriyor. Biz adaletimize güveniyoruz. Bizlere düşen toplumsal barışı sağlamak, ekonomiyi güçlendirecek adımları atmak ve gerçek demokrasiyi tesis etmektir.”

 

“Kendi silahlarıyla kendi halklarını vuruyorlar…”

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin de, AB’nin 15 Temmuz darbe girişimi karşısındaki zayıf tutumunu eleştirdi. PKK terörüne de değinen Şahin, “Kendi silahlarıyla kendi halklarını vuruyorlar. DEAŞ, PKK ve FETÖ birbirinden farkı olmayan terör örgütleridir.” dedi.

 

“Belçika hükümeti, FETÖ ile mücadelede Türkiye ile işbirliğine hazır…”

Schaerbeek Belediye Başkanı ve Brüksel Milletvekili Bernard Clerfayt ise 15 Temmuz darbe girişiminin AB için kabul edilemez, utanç verici bir durum olduğunu söyledi. Belçika hükümetinin FETÖ ile mücadelede Türkiye ile işbirliğine hazır olduğunu ifade eden Clerfayt, “Türk halkının ve devletinin olgun davranışı Türkiye’yi AB’ye biraz daha yaklaştırmıştır.” dedi.

 

Answers Belediye Başkanı ve Belçika’nın en büyük partisi NVA Genel Başkanı Bart Wever, Türkiye için hiç kimsenin istikrarsızlık istemeyeceğini ve Türk halkının da bu darbe girişiminin altından kısa sürede kalkacağını söyledi. Molenbeek Belediye Başkanı ve Federal Milletvekili Francoise Schepmans da, 15 Temmuz darbe girişiminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımız için Türk halkına başsağlığı dileklerinde bulundu. Başkan Topbaş, son olarak Brüksel Ekonomi Bakanı Didier Gosuin ile biraraya geldi.