Şehirler, ülkelerin geleceği haline geldi… 17.10.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ekvador’da düzenlenen BM Dünya Konferansı Habitat III’ün açılışına katıldı. Şehirlerin, ülkelerin geleceği, hatta kaderleri haline geldiğini ifade eden Başkan Topbaş, yeni kentsel gündemin kapsayıcı, pratik ve sürdürülebilir kentler hedefine yönelik olması gerektiğinin altını çizdi.

Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı Habitat III, Ekvador’un Başkenti Kuito’da düzenlendi. Hızla gelişen kentlerin sorunlarının konuşulduğu Habitat III Konferansı’na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Habitat Başkanı Joan Clos ve çok sayıda belediye başkanı katıldı.

 

Kongre kapsamında düzenlenen Yerel ve Bölgesel 2. Dünya Asamblesi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ekvador Hükümeti, Kioto Belediye Başkanı Mauricio Esteban Rodas Espinel, Habitat Başkanı Joan Klos ile Yerel ve Bölgesel 2. Dünya Asamblesi’ne ev sahipliği yapmalarından dolayı teşekkür etti.

 

“Şehirler ülkelerin kaderi haline geldi…”

Kongrenin katılımcılarına İstanbulluların selamlarını getirdiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Dünyanın en seçkin yerel ve bölgesel yöneticiler ile yerel hükümetlerin başkanlarının bulunduğu böyle bir toplantıda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Şehirler, ülkelerin geleceği ve hatta kaderleri haline geldi. Yerel yönetimler olarak BM’ye ve merkezi hükümetlere çözüm ortağı olmak istediğimizi her daim belirttik.” diye konuştu.

 

“Ulusların kalkınması yerelden olur…”

Habitat II’nin 20 yıl önce İstanbul’da yapıldığını, 20 yıl sonra Kioto’da Habitat III Toplantısı’nda olduklarını hatırlatan Kadir Topbaş, şunları söyledi: “UCLG Başkanlığım süresince dünyadaki yerel yönetimler, temsil kabiliyeti ve ilişkiler açısından ciddi mesafeler aldı. Sorunları yerinde görüp yerinde çözmek için çalıştık. Ulusların kalkınması yerelden olur. Yakın kolay, uzak zor idare edilir. Habitat’taki yeni kentsel gündem başarılı olursa, ‘sürdürülebilir kentsel kalkınma’ denildiğinde bütün dünyada akla gelen Kuito olacaktır. Güçlü yerel heyetlerle burada olmamız, kabul edilecek Kuito Bildirgesi hedeflerine bağlılığımızın işaretidir.”

 

“Habitat III’te yerel yönetimleri görmek mutluluk verici…”

Yeni kentsel gündemin kapsayıcı, pratik ve sürdürülebilir kentler hedefine yönelik olması gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, dünya belediyelerinin bu sürecin ortakları olduğunu kaydetti. Habitat III’ün yeni kentsel gündeminde yerel yönetimlerin de tanındığını görmenin kendisini çok mutlu ettiğinin altını çizen Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Yerel ve bölgesel liderler olarak Dünya, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Asamblesi’ne bağlılığımızı yeniden teyit etmemiz gerekmektedir. Bu asamble, kentsel gündemin gelecek senelerde izlenmesini sağlayacaktır. Dünya asamblesi gibi kuvvetli temsil gücüne sahip ve küresel mekanizmayı devam ettirmeliyiz. BM ile ilişkilerimizi, başkanı olduğum UNACLA çalışmalarında aktif rol alarak güçlendiriyoruz. Küresel sürdürülebilir kalkınmadaki rolümüzü ancak bu şekilde yerine getirebiliriz. Bu nedenle tavsiyelerimizin Kuito Bildirgesi’ne dahil edilmesinden duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyoruz.”

 

Başkan Kadir Topbaş, temasları kapsamında Habitat Başkanı Joan Clos’un ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe de katıldı. Yemekte Kuito Belediye Başkanı Mauricio Esteban Rodas Espinel ile 30 kadar belediye başkanı ve yerel yönetici yer aldı.