UCLG Başkanı Topbaş: “Hükümetlerin en yakın çözüm ortağıyız.” 16.10.2016

UCLG Konseyi’nde “Yerel ve Bölgesel Yönetimler İkinci Dünya” konulu toplantıyı yöneten Kadir Topbaş, “İstanbul bildirgesinde de söylediğimiz gibi. Bizler merkezi hükümetlerin en yakın ortağıyız.” dedi.

UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kolombiya'nın başkenti Bogota'da devam eden UCLG Dünya Konseyi kapsamında düzenlenen “Yerel ve Bölgesel Yönetimler İkinci Dünya” konulu toplantıya başkanlık yaptı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Kadir Topbaş, UCLG’nin çok uzun bir yol kat ettiğini ve yeni kentsel gündemin kabul edilmesine çok az kaldığını söyledi. UCLG’ye bağlı belediye başkanlarının tavsiye ettikleri konuların çoğunun kabul edildiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Ama yapacak daha çok işimiz olduğunu da biliyoruz. Ancak yine de bu sabahki UNACLA oturumunda kabul edilen bir bildirge var. Bu bildirgede de dile getirilen başarılarımızı hatırlayalım. Aynı başarılar birkaç gün içerisinde Ekvator’un Başkenti Kito’da sunacağımız beyannamede de yer alıyor. Yeni kentsel gündem, yerel ve bölgesel yönetimlerin sürdürülebilir kalkınma konusundaki rolünü kabul ediyor. Bu durumdan fazlasıyla memnuniyet duyuyoruz. İstanbul bildirgesinde de söylediğimiz gibi. Bizler merkezi hükümetlerin en yakın ortağıyız.”

 

“Sivil toplum ve diğer paydaşlarla beraber hareket ediyoruz. Ortak mücadelemiz yoksullukla mücadele ve herkes için güvenli kentler oluşturmak” ifadesini kullanan Başkan Topbaş, BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelde uygulanması konusunda kararlı olduklarını, 2030 gündemi ile Paris Anlaşması ve yeni kentsel gündemin uygulanması arasında bir bağ kurmak istediklerini kaydetti.

 

Bu gayretlerinin işbirliği olmadan amacına ulaşamayacağının altını çizen Topbaş, “Bu işbirliği bütün yönetim kademelerinden gelmeli. Kent ve kasabalarımızın sürdürülebilirliği için bütün aktörlere ihtiyacımız var. Yerel demokrasinin ve desentralizasyonun gücüne inanıyoruz. Bunlar, kentselleşmenin potansiyelini herkesin faydasına yöneltecek araçlar. Vatandaşlarımızı dinlemeye hazırız. Onları da bölgelerimizin yönetimine dahil etmek istiyoruz. Hepimizin meclisi olan bu asamblenin tanınmış rolünü hep beraber kutlayalım. Bütün sesleri bir araya getirmek bizim en kapsayıcı çalışmamız niteliğini taşıyor. Bu emsali görülmemiş, gönüllü bir çalışma” diye konuştu.

 

“Bir siyasetçi olarak bütün ağlarımızı ve birliklerimizi kutlamak istiyorum. Önemli bir koordinasyon sağladılar. Bu yolda devam etmelerini bekliyorum” diyen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yerel ve bölgesel yönetimler dünya asamblesi bir mekanizmadır. Bu mekanizma, birleşmiş milletlerle gerçek anlamda yapısal bir diyalogun önemli yapı taşı olabilir. UNACLA’nın da rolünün altını çizmek isterim. Sesimizi BM’ye ve özellikle yakın müttefikimiz BM Habitat’a daha yakından duyurabilir. Çalışmalarımız kabul edildi. Katkılarımız dikkate alındı. Mekanizmalarımız tanınıyor. Siyasi liderlik ve kararlılığın devamını sağlamak artık bize kalıyor. Sözlerimi burada sonlandırırken, ‘kutlamalara devam’ diyorum.”

 

Konuşmasının ardından Kolombiya Ulusal Polis Teşkilatı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür plaketi verdi. Kadir Topbaş, daha sonra UCLG Genel Kurulu’na da başkanlık yaptı. Yaklaşık bin UCLG üyesi belediye başkanın katıldığı toplantıda UCLG Barış Ödülü verildi ve Kolombiya Barış Deklarasyonu okundu. UCLG-MEWA Başkanı ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin bir konuma yaptığı toplantıda, Tataristan’ın Başkenti Kazan’ın Belediye Başkanı İlsur Metshin de bir sunum gerçekleştirdi.