Yanlışlar varsa söylenecek, doğrular varsa desteklenecek 12.10.2016

UCLG Dünya Konseyi'nde konuşan UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Beraber yaşadığımız bu gezegende her şeyi yöneticilerden beklemeyeceğiz. Sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, bireysel olarak tüm yurttaşlar da yönetime katkı sunmak zorunda” diye konuştu.

UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Belediyeler Birliği Teşkilatı UCLG'nin zirvesine katıldı.

 

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) üyelerinin de hazır bulunduğu UCLG 5. Dünya Kongresi Kolombiya – Bogota’da yapıldı.

 

Konseyde Konuşan Başkan Kadir Topbaş, UCLG’nin kurulduğu günden bugüne yerel yönetimler arasında hızlı ve deneyimli bilgi paylaşımı konusunda önemli bir rol üstlendiğini söyledi. UCLG 5. Dünya Kongresi’ni yaptıktan sonra 3. HABİTAT toplantısı sebebiyle Ekvador – Kiato’ya geçeceklerini ifade eden Başkan Topbaş, “2.HABİTAT 20 yıl önce İstanbul’da yapılmıştı. Ve UCLG’nin kurulmasına o toplantıda karar verilmişti. Uzun çalışmalar sonrasında da böylesine yerele yönelik hizmet veren bir örgüt ortaya çıktı” diye konuştu.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban-Ki Moon'un daveti üzerine danışma kurulu niteliğindeki seçkin kişiler üst düzey panelistleri arasında yer alarak 2015 sonrası için kalkınma gündemine dair çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, çalışmalar sonrasında da 17 maddenin yer aldığı bir rapor hazırladıklarını ve bu raporun da BM tarafından kabul edildiğini söyledi. Ortaya konan hedeflere ulaşmak için her birlikte hareket edilmesine dikkat çeken Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Beraber yaşadığımız bu gezegende her şeyi yöneticilerden beklemeyeceğiz. Sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, bireysel olarak tüm yurttaşlar da yönetime katkı sunmak zorunda. Yanlışlar varsa söylenecek, doğrular varsa desteklenecek. Sadece yönetime gelenlerin istekleri doğrultusunda hareket edersek istenilen başarıya ulaşmak mümkün olmaz.”

 

Konfüçyus'un, "Yakın kolay, uzak zor idare edilir" sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Sorunların yaşandığı yerde en iyi çözümü o bölgenin yerel yöneticileri bilir. Yerel yöneticilerin imkânlarını arttırmak gerekiyor. Onlara güç vermek gerekiyor ve onlara finans kaynakları oluşturmak gerekiyor. Bunun dünya barışına önemli katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

 

Yurttaşlarımızı geleceğe hazırlıyoruz

Belediye başkanlarının birer CEO gibi düşünmek zorunda olduklarını ve ileriye dönük planlar yapmalarının gerektiğinin önemine vurgu yapan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Halklarımız bizden neleri bekliyor, beklentileri nedir, bunu önceden hissetmek zorundayız. Onların bizi zorlaması, istemesi ve bizim yapmamız bizi başarılı kılmaz, onlar yaptırmış olur. Bizler dünyanın bir çok yerindeki gelişmeleri takip ederek uygulamaları görerek geliştirerek kentlerimize uygulamak zorundayız. Bu da bizi başarıya götürecek önemli etkenler biridir. Şehirlerin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. Şehirde yaşayan her kesim toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsa o şehir medenidir. Toplu taşıma araçlarının kullanılabilmesi için de kaliteli konforlu ve güvenli istemler kurmak gerekiyor. İşte bizler de bunu yerel yönetimler olarak yapmaya çalışıyoruz. Her bireye eşit mesafede davranıp mutlu olacağı ve ötekileştirmeden hizmet üretmek zorundayız. Siyasi olarak veya varlıklı kesim olarak değil her bireyin beklentisine cevap vermek zorundayız.  Her zaman tekrarladığım bir söz var; “İnsan her şeyi affeder, adam yerine konmamayı affetmez.” Yönetimden bunu beklerler. Bizler yönetimde yurttaşlarımızın geleceğini emanet almışız, onları geleceğe hazırlıyoruz.”

 

Hükümetimiz bizden görüş almakta

Göreve geldiği günden bu güne merkezi hükümetin her konuda kendilerini desteklediklerini ve bunun da yerel yönetimlerin başarısı konusunda önemli bir faktör olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Benden önceki dönemde maalesef bu yoktu. Ama bizim dönemimizde hükümetimiz artık yereli ilgilendirecek kararlar alırken, kanunlar yaparken bizden görüş almakta. Bizler de katkı sunmaktayız. İşin doğrusu esasında budur. Burada  siyasal ve politik hesaplar yapmaksızın ülkeler ve kentlerin geleceğine hepimiz katkı sunmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

Bogota’ya en son 2013 yılında geldiğini ve o günden bu güne şehirde gözle görülür bir değişim yaşandığını vurgulayan Başkan Topbaş, Güzel bir şehirleşme var. Mesleğimden dolayı bu söylüyorum ve yöneticileri kutluyorum” dedi.

 

Başkan Topbaş konuşmasının ardından Kolombiya Devlet Başkan Juan Manuel Santos’a imzalı bir tablo hediye etti. Başkan Kadir Topbaş UCLG Dünya Konseyi öncesinde de Kolombiya’da yayın yapan 3 radyo kanalına canlı bağlanarak 15 Temmuz’da FETÖ’nün hain darbe girişimini ve bu darbe girişimi karşısında Türk halkının Milli İradeye sahip çıkma gayretini anlattı.

 

Kolombiya – Bogota’da yapılan UCLG Dünya Konseyi'ne ayrıca Büyükelçi Engin Yürür, İBB Meclis Üyeleri  Kağan Şahin, Ahmet Bilal Kıymaz, Gürkan İzzet Paksoy, Metin Kilik, İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samet Ağırbaş katıldı.