Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları’ndan taziye ziyareti 7.10.2016

Başkan Kadir Topbaş tarafından kapıda karşılanan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, 15 Temmuz gecesi şehit olanların isim ve fotoğraflarının yer aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye binası önündeki panoya karanfil bıraktılar.

Karanfil bıraktıktan sonra basın mensuplarına konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Gazi komutanlarımız Gazi belediyemize taziye ziyaretine geldiler. Ben kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bin yıllık bir geçmişe sahip bir milletin bireyleri olduğumuzu ve bu bin yıllık tarih boyunca değişik acılara tanıklık ettiğimizi hatırlatan Başkan Topbaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Nice şehitlerimiz var, kahramanlarımız var. 15 Temmuz’da bu kahramanlık destanlarından bir tanesi. Yüce milletimizin bireyler, vatanını ve bayrağını sevenler ülkenin bekası ülkenin geleceği söz konusu olduğu zaman, en kutsal varlıkları olan canlarını hiçe sayarak şehit olma pahasına buraya gelerek burada kahramanlık gösterdiler. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde vatanını ve milletini seven komutanlarımızın hareketlerini kısıtlama adına bazı hainler bu komutanlarımızın bir çok hareketlerini kısıtladılar. Bu hainlerin cılız girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.”

 

Kısa bir süre önce yabancı bir devlet adamının İBB’ye taziye ziyaretinde bulunduğunu aktaran Başkan Topbaş, Hulusi Akar’a dönerek aralarında geçen şu konuşmayı anlattı: “Sayın Komutanın kısa bir süre önce belediyemize taziye ziyaretine gelen bir yabancı devlet adamı, ‘Sizin yaşadığınız bu darbe girişimi 3 yıl önce yaşanmış olsaydı Mısır’daki darbe gerçekleşemezdi’ dedi. Yani millet olmanın ne demek olduğunu, milli iradeye karşı gelinemeyeceğini tüm dünyaya gösterdik. Şehitlerimizin ruhları şad olsun.”

 

Başkan Topbaş’ın açıklamasının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları İstanbul Büyükşehir Belediye Binasına girdi. Bina içinde hazırlanan İBB Şeref Defteri’ni imzalayan Akar taziye mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin birliğine, bütünlüğüne kasteden alçaklarımızın katlettiği şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık ve esenlik diliyorum. Bir daha böyle olayların yaşanmaması için de asker, sivil omuz omuza her türlü tedbirin alındığını belirtmek istiyorum. TSK’nın gerçek mensupları görevinin başında ve asil milletinin emrindedir”

 

İBB Şeref Defteri’ni imzalayan Akar daha sonra kuvvet komutanları ile birlikte Başkan Topbaş’ın çalışma ofisine çıktı. Burada bir süre misafirleriyle görüşen Başkan Topbaş, yine misafirleriyle birlikte 15 Temmuz gecesi şehit olan Prof. Dr. İlhan Varank'ın Şehzadebaşı Camii'ndeki kabrini ziyaret etti. Varank ve tüm 15 Temmuz Şehitleri adına Kuran-ı Kerim tilaveti okundu, dua edildi.