Başkan Kadir Topbaş Yenibosna’da incelemelerde bulundu 6.10.2016

Yenibosna’daki hain terör saldırısının ardından olay yerinde incelemelerde bulunan Başkan Kadir Topbaş, “Ağır yaralı ve can kaybı yok. Bu bizim en büyük mutluluğumuz. İBB olarak buradaki sıkıntıları gidermek için çalışacağız” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ile birlikte akşam saatlerinde patlamanın meydana geldiği Yenibosna’daki Fatih Caddesi’ne gitti. 75. Yıl Polis Merkezi ve Askerlik Şubesi ile olayın olduğu caddeyi gezerek yetkililerden bilgi alan Kadir Topbaş, gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

 

Terör saldırısında yaralanan 10 kişiden 2'sinin müşahede altında olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Buradaki vatandaşlarımıza ve milletimize geçmiş olsun diyorum. Ağır yaralı ve hayati tehlikesi olan yok. Can kaybı yok. Bu bizim en büyük mutluluğumuz. Terörü lanetliyor ve kınıyoruz” diye konuştu.

 

Bomba tesirinden dolayı etrafta sıkıntılı yapıların ortaya çıktığına dikkat çeken  Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Hem karakolumuzu hem de askeri inzibat noktasını ziyaret ettik, inceleme yaptık. Buraların onarılması için yapılacak çalışmalara Büyükşehir olarak destek vereceğiz. Bahçelievler Belediye Başkanlığımız da destek verecek. Binalarda hızlı bir toparlama çalışmasına girildi, hasar tespitleri mülki amirlik tarafından yapılacak ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz de buradaki sıkıntıları gidermeye çalışacağız. Burada hayatın normale dönmesi ve kötü görüntünün olmaması için gerekenler yapılacak. Bunun talimatını verdik.”

 

Tüm dünyanın teröre karşı birlik olması gerektiğinin altını çizen Başkan Topbaş, “Günümüzde terörün bir sektör haline geldiğini ve sadece İstanbul’da değil, Brüksel ve Paris gibi dünyanın her yerinde kendini gösterdiğini görüyoruz. İnsanlığın geleceğini tehdit eden bu teröre karşı ortak hareket etmemiz gerektiğini her daim söylemekteyiz. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız da devamlı dile getiriyor. Masum insanları hedef alan, günlük yaşamı tehdit eden bu tür olaylar inşallah son bulur, acılar tekrarlanmaz. Yaşam hakkı doğuştan var olan en temel haktır. Kimsenin, yaşam haklarını tehdit etmeye hakkı yok. Rabbimizden dileğimiz; Vatanımıza milletimize, askerimize polisimize, bayrağımıza değerlerimize güç kuvvet vermesidir. Bu topraklarda birlikte barış içinde yaşamanın mutluluğunu sürdürelim” ifadelerini kullandı.