15 Temmuz kahramanları türkülerle anıldı… 3.10.2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yavuz Bingöl Sanat Merkezi'nin koordinasyonuyla “15 Temmuz Kahramanlarının Türkülerini Söylüyoruz” etkinliği düzenlendi. Geceye katılan sanatçılar, demokrasi şehitlerimizin sevdiği türküleri seslendirdiler.

Tarihin yazıldığı bu topraklarda 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde milletimizin kahraman evlatları yeni bir tarih yazdı. Bu milletin kahraman evlatlarının ruhu, heyecanı ve inancı onların çocukluğundan beri dinlediği türkülerle büyüdü, güçlendi ve pekişti. Bu türküler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve Yavuz Bingöl Sanat Merkezi’nin koordinasyonuyla gerçekleştirilen gecede, ünlü sanatçılar tarafından seslendirildi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı gece, İstanbul Kongre Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirildi. Programa Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yanı sıra 15 Temmuz Şehitlerinin yakınları, gaziler ve aileleri ile İstanbullular katıldı.

 

Şehitlerimizin sevdiği türküler seslendirildi…

Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Selahattin Alpay, Mustafa Yıldızdoğan, Zerrin Özer, Mustafa Keser, Coşkun Sabah, Cengiz Kurtoğlu, Yavuz Bingöl, Esat Kabaklı, Bedri Ayseli, Sami Özer, Gülay, Zara, Fettah Can ve Mustafa Ceceli gibi değerli sanatçılar demokrasi şehitlerimizin sevdiği türküleri seslendirdi. İzzet Altınmeşe, Zerrin Özer, Mustafa Keser, Kutsi, Coşkun Sabah, Fettah Can ve Mustafa Ceceli; 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin sokaklara çıkarak iradesini ortaya koyan Türk Milleti'nin fedakarlığıyla önlendiğine dikkat çekerek, şehitlere rahmet gazilere acil şifa dilediler.

 

Gecede duygu dolu anlar yaşandı…

Etkinlikte Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Suriyeli ve Türk çocuklardan oluşan koroyla birlikte türkü söyledi. İbrahim Sadri ve Kerem Alışık’ın şiirleriyle renk kattığı gecede duygusal anlar yaşandı. Geceye katılan vatandaşlar, Türk Bayrakları eşliğinde; vatan, cesaret, sevda, birlik ve fedakarlık kokan türkülere eşlik etti.

 

15 Temmuz, milletimizin yazdığı zafer türküsüdür…

Sahneye çıkan Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Genel Koordinatörü Orhan Karakurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını okudu. Sesleri, eserleri ve şahitlikleriyle programa katkı sağlayan sanatçılara, gazetecilere, şehit yakınlarına, gazilere, vatandaşlara şükranlarını sunduğunu belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: “Türk milleti, yaşadığı acı ve tatlı tüm hadiseleri türkülerle tarihe kaydetmiş, asırlarca bu şekilde yaşamış bir millettir. 15 Temmuz'un bizatihi kendisi, milletimizin yazdığı en büyük zafer türküsüdür. Şehitlerimizin ardından yaktığımız ağıtlar ile hainleri bozguna uğratmamızın sevincinin ifadesi olan marşlar, 15 Temmuz'da adeta iç içe geçmiştir. Hiçbir zafer bedelsiz kazanılamaz. 15 Temmuz'un bedelini de 241 şehit, 2 bin 194 gazi ve aynı amaçla sokağa dökülmüş milyonların fedakarlığıyla ödedik. Millet ve devlet olarak şehitlerimizin aziz hatıralarını, geride bıraktıkları emanetlere sahip çıkarak dualarımızı eksik etmeyerek isimlerini anıtlara, okullara, parklara vererek ilelebet yaşatacağız. Elbette 15 Temmuz kahramanlarımızı türkülerimizle de yaşatacağız.”