İBB’ye 5 büyük ödül! 1.10.2016

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 6. Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri sahiplerini buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, törende 5 ayrı ödüle layık görüldü.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Medya A.Ş.’nin sponsor olduğu Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri, İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Conrad İstanbul Bosphorus Otel’de yapılan törene, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı, Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birliğe üye belediyelerin başkanları katıldı.

 

Marmara Bölgesi’ndeki şehirler büyük öneme sahip…

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ödül alan belediyeleri kutladı. Şehirlerin ortaya çıkardığı her zenginliğin ülkelerin hedeflediği refah seviyesine ulaşması için zemin hazırladığını kaydeden Recep Altepe, şehir hayatını destekleyen her faaliyetin aslında ülkeleri de bir adım öne çıkarttığını söyledi. Marmara Bölgesi’ndeki şehirlerin Türkiye’nin gelişimi noktasında büyük öneme sahip olduğunu belirten Altepe, “Bu bölgede her gün, modern alt ve üstyapısı olan yaşanılır yerler inşa etmek için dünya çapında ses getirecek yeni projelere start veriliyor. Bu tür projeler etkili şekilde tanıtılmalı ve teşvik edilmelidir. Birliğimizin tüzüğünde belirlenmiş görevlerinden biri de üyeleri arasında bilgi ve deneyim paylaşımı sağlamak, bu maksatla örnek uygulamaları desteklemek ve üyeler arasında yaygınlaştırmaktır. Bu sorumluluk doğrultusunda düzenlediğimiz Altın Karınca Ödülleri’yle tüzüğümüzde yer alan bu görevimizi de en iyi şekilde yerine getirmeye gayret ediyoruz.” dedi.

 

Yerel kalkınma için hepimize büyük görevler düşüyor…

Törende ödülleri veren Başkan Kadir Topbaş, kalkınmanın yerelden başladığını ve belediyelerin gelişmesiyle şehirlerin ve ülkelerin gelişebileceğini belirterek, “Marmara Belediyeler Birliği, kuruluşunun 41. yılında büyük etkinliklere ve çalışmalara imza atıyor. Şehirlerin giderek yoğunlaştığı dünyamızda sorunların çözüm noktası da şehir yönetimleridir. Şehir ve şehircilik yüzyılı olma yolunda hızla ilerliyoruz. Yöneticiler olarak yerel kalkınma için hepimize büyük görevler düşüyor. Reflekslerimiz çok güçlü olmalı ve geleceği çok iyi okumalıyız.” diye konuştu.

 

Şehirlerimizi kalkındırırken dünya barışına da katkı sunuyoruz…

“Vatandaşlarımıza nitelikli yaşam kalitesini her bireye eşit mesafede davranarak getirmek zorundayız.” diyen Başkan Topbaş, Marmara Bölgesi’nin Türkiye ve dünya açısından çok önemli bir bölge olduğuna dikkat çekti. Şehirlerin yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin de merkezi haline geldiğinin altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir belediye başkanı, bir CEO gibi düşünerek bütün dünyayı takip etmeli ve ‘şehrimize daha neler yapabiliriz’ diye düşünmeli. Halkın taleplerini yerine getirirsek, bunu halk yaptırmış olur. Ama biz yöneticiler olarak dünyadaki gelişmeleri iyi takip eder, ihtiyaçları önceden hissedersek o zaman başarılı belediye başkanı oluruz. Şehirler bizim çalışmalarımızla huzur ve barışın merkezi olmalıdır. Bugün burada ödül alan bütün belediyeleri tebrik ediyorum. Daha iyisini ve daha güzelini görmek belediyeler olarak bizim sorumluluğumuzda. Çalışmalarımızla şehirlerimizi kalkındırırken dünya barışına da katkı sunuyoruz.”

 

İBB’ye 5 ödül birden…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi törende; “İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi”, “Osmanlı Dönemi Süreli Yayınlarının Sayısallaştırılması ve Erişime Sunulması”, “Yerinde Bilgilendirme”, “Afet Risk Yönetimi İçin Megaşehir Gösterge Sistemi” ve “Sayısal Telsiz ile Afetlerde Kesintisiz Haberleşme Ekip Yönetimi ve Şiddet Haritası Üretimi” projeleriyle 5 ayrı ödül aldı.