“Çevre dostu” sanayi bölgesi açıldı… 30.9.2016

Çevre dostu sanayinin merkezi olacak Delikkaya Sanayi Bölgesi (DESB), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı. Birçok büyük ölçekli sanayi kuruluşunun yer aldığı DESB, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanacak.

Arnavutköy’de 2.3 milyon metrekare alana kurulan çevre dostu sanayinin merkezi olacak Delikkaya Sanayi Bölgesi (DESB), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, DESB Başkanı Hasan Büyükdede ile çok sayıda sanayici ve iş adamının katılımıyla açıldı. Törende konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin ihracatının yüzde 95'inin sanayi ürünlerinden oluştuğunu belirterek, yüksek teknolojiye sahip sanayi tesislerinin gelişmesini bu nedenle çok önemsediklerini söyledi.

 

Sanayicinin, yatırımın ve üretimin önü açılacak…

Sanayici ve yatırımcının Türkiye'ye güven duyduğunu, darbe girişimine rağmen ekonomisi sarsılmayan ülkemizin de bu güveni fazlasıyla hak ettiğini ifade eden Bakan Özlü, “Önümüzdeki günlerde getireceğimiz reform paketleriyle sanayicinin, yatırımın ve üretimin önünü açacağız. Bakanlığımız çevreci ve akıllı üretim sistemlerini kullanan 4.0 sanayi devrimini çok önemsiyor ve bununla ilgili bur komisyon oluşturduk. Teknolojileri kullanmayan sanayiciler zamanla üretimin dışında kalacak.” dedi.

 

DESB, İstanbul'a çok yakıştı…

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Türkiye'nin en teknolojik sanayi bölgelerinden biri olan DESB'in İstanbul'a çok yakıştığını belirterek, “Şehrimizin planlı ve yaşanabilir bir kent olması için Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde başlattığı azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Teknolojik gelişmelerin büyük bir hızla dünyayı değiştirdiği süreçte arazi planları da kalıcı olmalı. Bunun için göreve geldiğimizde Metropolitan Planlama Merkezi'ni kurarak, sivil toplum kuruluşlarını da davet ederek İstanbul'u planlı bir şehir haline getirdik.” diye konuştu.

 

İstanbul yüksek teknolojili çevre dostu sanayiye açık…

Marmara Bölgesi’ni de bu merkezde planladıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da artık ancak yüksek teknolojiye sahip ar-ge’si olan sanayi kuruluşlarının yer alabileceğini ifade etti. İstanbul’un artık bütün dünyanın takip ettiği odak şehir haline gelmeye başladığına dikkat çeken Başkan Topbaş, teknolojik sanayinin daha çok gelişmesi için bürokratlarına hiçbir sanayiciyi bekletmeme talimatı verdiğini kaydetti.

 

DESB, dünyaya örnek olacak…

Hadımköy'den Çatalca'ya uzanan banliyö hattını hafif metro haline dönüştürüleceğini müjdeleyen Başkan Topbaş, hattın bu bölgedeki sanayi için de çok önemli bir ulaşım aksi haline geleceğini dile getirdi. Topbaş, “İnanıyorum ki; DESB, dünyaya da çevre dostu akıllı sanayi bölgesi olarak örnek olacak.” dedi.

 

DESB Başkanı: “Topbaş, İstanbul ve sanayimiz için büyük şans…”

DESB Başkanı Hasan Büyükdede ise İstanbul'un Metropolitan Sanayi Planlarını hazırlayarak sanayicinin önünü açtığı için Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Büyükdede, “Delikkaya Sanayi Bölgemizin hazırlanmasında da çok önemli katkısı bulunan Kadir Topbaş Başkanımız, İstanbul için ve sanayimiz için büyük şanstır.” dedi.

 

Güneş enerjisi kullanan çevre dostu sanayi…

Birçok büyük ölçekli sanayi kuruluşunun yer aldığı DESB, çevre dostu sanayinin merkezi oluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılan tesislerde; çevreyi kirletici, yanıcı, parlayıcı, patlayıcı ve aşındırıcı ürünler imal edilmeyecek. Endüstri 4.0 hedefiyle akıllı fabrikalar, teknolojik altyapı kuran, güneş enerjisini ağırlıklı olarak kullanacak olan DESB, 30 bin kişi istihdam etmeyi ve 60 milyar dolarlık iş hacmi hedefliyor. Aynı zamanda çalışanların yaşam alanı haline gelecek olan bölgede; konut, ticaret alanları, okul, cami, kreş, konferans ve spor salonu ile sosyal donatı alanları da planlandı.