Başkan Topbaş’tan Darülaceze’ye ziyaret 29.9.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’nin en eski ve köklü hizmet kurumlarından biri olan Darülaceze’yi ziyaret etti. Darülaceze’ye her geldiğinde heyecan duyduğunu belirten Başkan Topbaş, “Burası bir hizmet kapısı. Gönül insanlarının bulunduğu bir yer.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1895 yılında II. Abdülhamit Han tarafından kurulan ve o günden bugüne aralıksız hizmet veren Darülaceze’yi ziyaret etti. Darülaceze Başkanı Hamza Çebeci tarafından kapıda karşılanan Başkan Topbaş, program öncesinde Darülaceze bahçesinde bulunan misafirlerle sohbet etti.

 

Programda konuşan Başkan Topbaş, Darülaceze’ye her geldiğinde heyecan duyduğunu belirterek, “Çünkü burası bir hizmet kapısı. Gönül insanlarının bulunduğu bir yer.” dedi. Darülaceze’nin kapısından girer girmez farklı bir aleme girmiş gibi hissettiğini dile getiren Başkan Topbaş, “İnsanların buraya gelip ziyaret etmesi, buradaki hizmet kalitesi yanı sıra burada yaşayanlar hasbihal etmesi onlara farklı bir kapı açtığı inancındayım.” ifadelerini kullandı.

 

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır…

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır.” Hadis-i Şerif’ini hatırlatan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Burada da hizmet verilirken bunu görüyoruz. İnsanların bazısı sadece kendine bahşedilen hayatı kendi çerçevesinde yaşarken bazı insanlar da kendi hayat çerçevelerinin dışına çıkıp başkalarını yaşatmak için kendilerinden bir şeyler verir, feragat ederler. Bu insanlar vatanı için, bayrağı için bir şeyler yapıyorsa işte o başka insandır. İşte o insan yaradılışına uygun yaşayan insandır.”

 

Darülaceze 1895 yılında hizmete başladı…

Kurulduğundan bu güne Darülaceze’nin yüz binlerce insana ev sahipliği yaptığını ifade eden Başkan Topbaş, “Abdülhamit Han Hazretleri de 1895 yılında burayı yaparak dünyaya farklı bir mesaj vermiş aslında.” dedi. Darülaceze’nin bünyesinde 3 farklı dine ait mabedin bulunmasının da dünyaya farklı bir mesaj verdiğini anlatan Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “İnsanlık için bir şeyler yapanlar daha ne yapabilirimi araştırır. ‘Daha ne yapsam ki insanları mutlu etsem’ der. Bizler de 43 yıldır beraber olduğumuz Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminde başlattığı hizmet anlayışını devam ettiriyoruz. Bizler hem şehrin daha modern bir hale gelmesi için uğraşırken diğer yandan da insanlığın huzur ve güveni için bir hizmeti de eş zamanlı olarak götürmeye çalışıyoruz.”

 

Dünya Türkiye’yi gıpta ile izliyor…

Günümüz dünyasında yaşayan insanların kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu ve bir kişinin yapacağı bir hatanın tüm insanlığı etkileyeceğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Güzel şeyler yaptığımızda da bütün insanlık istifade eder. Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak gittiğim birçok yerde Türkiye’ye olan bakışı gördükçe daha çok heyecanlanmaktayım. Ecdadın daha da büyük olduğunu görmekteyim. Çok şükür ki, sömürgeci bir millet hiçbir zaman olmamışız. Başkalarının elindeki hakkı almak için uğraşmamışız. Bunun karşılığını dünyanın her yerinde inanın görüyoruz.” diye konuştu.

 

Darülaceze çalışanlarının da dünyanın en güzel işini yaptığını ve değerinin maddiyatla ölçülemeyeceğini dile getiren Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Sizin burada yaptığınız işe duygu ve şefkatinizi katıyorsanız ayağınıza taş değmez. Dua alma kapısı bir fırsat gibi düşmüş önünüze. Sizler hizmet edeceksiniz ve karşılığını çok daha farklı alacaksınız. İnan insanlar için bu farklı bir duygudur diye değerlendirmek lazım. Bu anlayışla hizmet etmek lazım.”

 

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci de, yaptığı konuşmada, on beş aydır sürdürdüğü görevi sırasında her türlü yardım isteğini geri çevirmeyen Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ederek, “Buradaki her türlü yenileme ve düzenlemede en büyük destek Sayın Başkan Topbaş’tan ve arkadaşlarından gelmiştir. Yine kendilerinin desteğiyle Darülacezemizde yenileme ve düzenleme çalışmalarının yapılacağına inancım tam.” dedi.