Japon Heyeti’nden taziye ziyareti 24.9.2016

Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kentaro Sonoura, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkan Topbaş, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun çok eskiye dayandığını ve her iki ülkenin de tarih boyunca birbirlerinden yardım ve desteği eksik etmediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Kentaro Sonoura ve beraberindeki heyeti Saraçhane’deki Başkanlık Binasında ağırladı. İBB Taziye Anı Defteri’ni imzalayan Bakan Yardımcısı Sonoura, “Darbe girişiminde hayatlarını kaybedenler için başsağlığı diliyorum. Darbe girişimi karşısında Türk halkının gösterdiği dayanışma karşısında da derin saygılarımı sunuyorum. Biz her zaman Türkiye’nin yanındayız ve bundan sonra da Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerinin de sonsuza dek süreceğini umut ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Başkan Kadir Topbaş da, Japon heyetinin ziyaretine teşekkür ederek, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun çok eskiye dayandığını ve her iki ülkenin de tarih boyunca birbirlerinden yardım ve desteği eksik etmediğini söyledi. Gönül birliği olduğu sürece fiziki uzaklıkların bir anlam ifade etmediğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Japonya ile Türkiye arasında gelişen ilişkilerin iki ülke halkları tarafından da benimsendiğine de yakından şahitlik etmekteyiz. Son Tokyo ziyaretimde Japonya Başbakanı Ekselansları Shinzo Abe de bizleri ve heyetimizi kabul ettiler, nezaket gösterdiler. Ben tekrar buradan kendilerine şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

 

İnsanlık tarihinin en dramatik tabloları arasında artık 15 Temmuz darbe girişiminin de yer aldığını belirten Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tüm dünya insanları 15 Temmuz’daki darbe girişimini yakından takip etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde halkımızın gösterdiği olağanüstü kahramanlık ve dik duruş dünya insanlık tarihine altın harflerle yazıldı ve bu girişim sonuçsuz kaldı. Sizin gibi diğer dostlarımızda buraya gelerek veya gönderdikleri mesajlarla bizlerle birlikte olduklarını dile getirdiler ve ancak bu şekilde geleceğe yürüyebileceğimizi ifade ettiler.”