Büyükelçilerden darbe girişimine kınama… 21.9.2016

Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara’da görev yapan büyükelçilerle çalışma toplantısında buluştu. 15 Temmuz’daki hain darbe girişimini kınayan büyükelçiler, Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin yanında olduklarını açıkladılar.

Demokrasinin Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü temasıyla yapılan toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra çok sayıda ülkenin büyükelçisi, yabancı misyon temsilcileri ve BM Türkiye Koordinatörü katıldı. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini anlatan bir sunumla başlayan toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, dünyanın huzuruna, barışına nasıl katkı sunulabileceğine dair Türkiye’de görev yapan büyükelçilerle paylaşımda bulunmayı çok önemsediklerini belirterek, “UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı olarak BM’de yapılan toplantılarda dünyanın barış ve huzuru için yerel yönetimlere daha çok destek verilmesi gerektiğini söyledim. Sürdürülebilir bir kalkınma ve küresel barış için yerel yönetimler çok önemli.” dedi.

 

Yerel yönetimler olarak herkese eşit mesafede hizmet etmeye önem verdiklerini, siyasi mülahazaları bir tarafa bırakarak çalıştıklarını anlatan Başkan Kadir Topbaş, bu yılki yatırım bütçesi 5,5 milyar dolar olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin günü gelmiş borcu bulunmadığını ve çok ciddi projeler üretmeye devam ettiğini dile getirdi.

 

Yatırımlar devam ediyor; enflasyon yaşanmadı…

15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde 241 vatandaşın şehit olduğunu, İBB’nin önünde de 17 kişinin şehit olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın net duruşu ve vatandaşlarımızın demokrasiye sahip çıkmasıyla bu hain girişimi bertaraf ettik. Masum insanları kalleşçe hedef almak nasıl değerlendirilir, bunun izahı mümkün değil. Ancak darbe girişiminin ardından Türkiye çok çabuk toparlandı. Yatırımlar devam ediyor ve enflasyon yaşamadık. İBB olarak da metrolar dahil yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz. Belediyemize kadar gelerek bize destek veren yabancı misyon temsilcilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

 

Kalkınma ve dünyanın geleceği için çalışılmalı…

Geçmişte İstanbul’un denizlerinin ve derelerinin kirletildiğini ve temizlemenin kendilerine nasip olduğunu aktaran Başkan Topbaş, terörün de kirlenen denizler gibi büyüdükçe herkesi rahatsız eder hale geldiğini kaydetti. Bu sebeple bütün dünya ülkelerinin darbe ve terör gibi konularda ortak hareket etmesi gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekolojik kıyameti, göç dalgalarını, dünyadaki yüzer gezer nüfusu konuşmalıyız. Türkiye 2,5 milyon Suriyeliye kapısını açtı. İstanbul’da 600 bin Suriyeli var ve rahat yaşamaları için her türlü desteği veriyoruz. UCLG olarak dünyadaki bütün yerel yönetimlerle temasa geçerek kalkınma ve dünyanın geleceği için ne yapmamız gerektiğini konuşuyoruz. Eğer Afrika gelişirse, Suriye’de savaş biterse, göç de biter. Doğru şehirleşmeyle kentlerin sorunlarını çözmeliyiz. Teknolojik olarak hızla gelişen ve küreselleşen dünyanın kaynaklarını nasıl adaletli paylaşabiliriz, bunu konuşmalıyız.”

 

Büyükelçileri gelecek baharda İstanbul’a davet eden Başkan Kadir Topbaş, elçilere İstanbul’u gezdirmekten mutluluk duyacağını da sözlerine ekledi. Topbaş, toplantının ardından Ruanda'nın Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunzıza ile bir görüşme yaptı.

 

Büyükelçilerden darbe girişimine kınama…

Buluşmada söz alan büyükelçiler de, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimini kınadıklarını, Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin yanında olduklarını söyledi. Darbenin başarısız olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren elçiler, ülkelerinin 15 Temmuz’un ardından Türkiye ile daha iyi diyalog kurması için çalışacaklarını kaydetti.