Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı Anma Töreni düzenlendi 17.9.2016

27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada’da idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, ölümlerinin 55’inci yılında Anıtmezar'da anıldı.

Topkapı’daki Anıtmezar’da düzenlenen törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes ile Menderes, Zorlu ve Polatkan aileleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Kur'an-ı Kerim tilavet edildi.

 

“Eziyet edilen bu milletti, bu milletin değerleriydi…”

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anıtmezar inşa edildiği günden bu yana her 17 Eylül’de 3 demokrasi şehidini anmak üzere toplandıklarını ifade ederek, “1960 darbesi yapıldığında, yapılmadan önce, yapıldıktan sonra orada eziyet edilenler, aslında sadece rahmetle Menderes, Polatkan, Zorlu, Bayar, onların arkadaşları değildi. Eziyet edilen bu milletti, bu milletin değerleriydi, milletin birliğiydi, bu milletin millet olma azmi, kararlılığıydı. Eziyet edilen istiklal mücadelesinde hürriyetini kazanmış bir anlayışın o hürriyetini tekrar çeşitli oyun ve kurgularla geri almaktı.” dedi.

 

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında kimlerin durduğunu, kimin destekçileri olduğunu bugün net bir şekilde bildiklerini kaydeden Soylu, aşama aşama elde edilen demokratik gelişmeyi, hukuk üstünlüğünü, kalkınmayı ve vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesini geri alabilmek için neler ortaya konulduğunu da bildiklerini söyledi.

 

“Bugün muzaffer bir milletin anlayışıyla buradayız.” diyen Soylu, “Yani aynısını 15 Temmuz'da yine bu milletin başına getirmeye çalışanlara karşı dik duran, tanklara karşı liderini vermeyen, demokrasiyi tanklara mahkum etmeyen ve F16'ların, helikopterlerin ortaya koymuş oldukları cinayetlere karşı bedenini bu milletin geleceğine emanet eden kimisi dostumuz olan, kimini tanıdığımız ama kimini tanımadığımız fakat öteki dünyada şefaatine sığındığımız o insanlara aynen şu gün mezarının başında bulunduğumuz insanlar gibi minnettarız ve şükran duyuyoruz. Bu bir karakterdir. İşte bu karakter geleceğimizin en önemli teminatıdır.” şeklinde konuştu.

 

Başkan Topbaş: “Dünyaya ‘millet’ ne demek gösterdik…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, insanlık tarihinde darbeler ve halk iradesine rağmen yönetimi ele geçirmek isteyenler olduğuna değinerek, darbelerin birbirine düşmüş, ötekileştirilmiş, zayıf toplumlarda başarılı olduğunu söyledi. 15 Temmuz'da Türkiye’de de böyle bir oyun oynanmaya çalışıldığını belirten Başkan Topbaş, “Milletimiz, gerçekten imanıyla, yüreğiyle, vatan, bayrak sevgisiyle liderine, devlet başkanına tabi olarak hep beraberce tek yürek oldu. Siyasi kimlikleri etnik ayrımları bir tarafa bıraktı; ‘Ülkenin, devletin bekası ve geleceği söz konusuyla diğerleri teferruattır.’ diyebildi. Dünyaya ‘millet olmak’ nedir, gösterildi.” dedi.

 

“Duruşumuzu net olarak ortaya koyduk…”

Kendisini ziyarete gelen yabancı devlet adamları, idareciler ve belediye başkanlarının Türkiye ile gurur duyduğunu söylediğini anlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Lübnan Belediyeler Birliği Başkanı, ‘Eğer bu 3 yıl önce olsaydı, Mısır darbesi gerçekleşemezdi.’ dedi. Artık bütün toplumlara, mazlum toplumlara bir örnek olarak şehitler ve gaziler verdik ama duruşumuzu net olarak koruduk. Bugün burada bu anma programını yapabiliyorsak, bu bayrağın gölgesinde beraberce oturabiliyorsak, 15 Temmuz şehitlerimizin, gazilerimizin o iman dolu yüreklerinin tanklara ve toplara karşı duruşu sayesindedir.”

“Bu millet, kendisi için bir şeyler yapmaya çalışanın kıymetini bilir…”

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise “Bu millet kendisi için bir şeyler yapmaya çalışan herkesin, her yöneticinin, her liderinin kadrini, kıymetini bilir. Belki o günün şartlarıyla rahmetli Menderes, bu refleksi hemen göremedi ama yıllar geçtikçe değeri daha çok anlaşıldı ve seveni daha çok arttı. İnşallah, bu millet bundan sonra bu tür niyetleri olanlara karşı çok daha dik, çok daha yürekli ve çok daha fedakar şekilde aynı refleksi gösterecektir.” şeklinde konuştu.

 

Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes de, “Artık darbe dönemi geçmişte kaldı, bundan sonra darbe olmaz denilen bir anda, 50 yıldır dış güçlerin maşası olmuş vatan hainlerinin planladığı korkunç olay yaşandı. İlk anlarda inanmak istemedik. Anlamakta ve inanmakta zorluk çektik. 15 Temmuz 2016 tarihini ileride sosyologlar, tarihçiler nasıl değerlendirecekler bilmiyorum. Türkiye'nin yaşamış olduğu bu darbe girişimini şiddetle kınıyorum.” dedi.

 

Törene katılanlar, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın dua okumasının ardından Anıtmezar’a karanfil bıraktı. Soylu, Topbaş ve Şahin, daha sonda Anıtmezar’ın yanında yer alan Aydın Menderes’in mezarını da ziyaret ederek dua etti. Tören, katılanlara lokma dağıtılmasıyla son buldu.