1 Milyon 200 Bin Etiyopyalı Suya kavuştu 2.6.2009

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TİKA ve İTO işbirliğiyle Etiyopya’daki su sıkıntısını gidermek üzere yürütülen çalışma tamamlandı. Su Kaynakları Bakanlığı’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla tören yapıldı. Sondaj ekipmanı törenle bakanlığa hibe edildi.

Törende Etiyopya Su Kaynakları Bakanı Aswaf Dingamo, açılan su kuyuları için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Başkan Topbaş da susuzluktan büyük çaplı çocuk ölümlerinin olduğu Etiyopya'ya bu hizmeti götürmekten memnun olduklarını belirtti. Başkan Topbaş ve Bakan Dingamo ekipman devir protokolünü birlikte imzaladı. Tören'de Türkiye’nin Etiyopya Büyükelçisi Ali Rıza Çolak  da katıldı.  

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) ve TİKA (Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı) işbirliği ile yürütülen çalışma, 2 yıl önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, Etiyopya’daki su sıkıntısını anlatan bir e-mailin gelmesi üzerine başlatılmıştı. Ocak 2007’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TİKA ve İTO arasında Etiyopya’ya yönelik bir su yardımı protokolü hazırlandı. Hazırlanan protokol, bölgeye gerekli sondaj aracı ve ekipman gönderilmesiyle birlikte teknik ekibin oluşturulmasını kapsıyordu.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TİKA’nın, Etiyopya Su Bakanlığı’yla imzaladığı protokole göre, bakanlık su ihtiyacı olan yerleri belirledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin teknik bilgi desteği sağladığı çalışma, su kuyularının açılmasını ve bölgedeki elemanların eğitilmesini kapsıyordu. Çalışmanın mali desteğiyse, hayırsever iş adamları tarafından sağlandı. Çalışmalar başladıktan 1,5 ay sonra suya ilk olarak, 246. metrede rastlandı. Böylece, bölge günde ortalama 170 ton su sağlayacak bir kaynağa kavuşmuş oldu. Proje kapsamında, 3 kişi Türkiye’den, 4 kişi de mahalli personelden olmak üzere toplam 7 kişi çalıştı.

 

Çalışmalar; sondaj, teknik eğitim, çeşme yapımı, su boru tesisatı yapımı ve rezervuar açılmasını kapsıyordu. Mekele’de 746 metre, Harrar’da 2961 metre olmak üzere toplam 3707 metre sondaj yapıldı. Çalışmalar kapsamında, tamamen Türk Malı olan tam hidrolik 400 metre kapasiteli sondaj makinesi, 16 bar 1100 cfm kompresör, 22 kw jenaratör, gerekli yedek parçalar, sondaj malzeme ve ekipmanları deniz yoluyla Etiyopya’ya ulaştırıldı.  

 

15 ayda tamamlanan çalışmada, Tigray ve Harrar eyaletlerinde toplam 42 su kuyusu açıldı. Etiyopya resmi verilerine göre, bir kişinin günlük su tüketimi kırsal bölgelerde 15, şehir merkezinde yaklaşık 45 litredir. Yapılan çalışma kapsamında 42 adet su kuyusuyla günlük 19.551 ton su sağlandı. Açılan su kuyuları sayesinde 1 Milyon 200 Bin Etiyopyalı suya kavuştu.