Başkan Kadir Topbaş’a fahri doktora unvanı verildi 31.3.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a, Lahor’un en eski üniversitesi olan Lahor Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Pakistan’daki resmi ziyaretleri kapsamında milli şair Muhammed İkbal'in kabrini ziyaret etti. Başkan Topbaş daha sonra Babürlüler tarafından inşa edilen tarihi Padişah Camisi'ni gezdi. Başkan Kadir Topbaş, ziyaret ve incelemelerinin ardından Lahor Devlet Üniversitesi'ne geçti.

İki ülke arasındaki bağlar güçlenecek

Başkan Topbaş, törende yaptığı konuşmada, dost ve kardeş Pakistan halkına hizmet getirmenin mutluluğunu yaşadığını, 10 milyona yakın nüfuslu Lahor kentinin katı atık toplama, toplu ulaşım, sinyalizasyon ve park ve bahçe düzenleme işlerinde Pencap Eyaleti Hükümeti’ne destek vereceklerini söyledi.

İstanbul'un tarihi Lahor kentiyle 1975 yılından beri kardeş şehir olduğunu hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Lahor halkına verecekleri hizmetlerle dostluk ve kardeşliği pekiştireceklerini ve somutlaştıracaklarını belirtti.

Başkan Topbaş’a fahri doktora unvanı

Buradaki törende Lahor’un en eski üniversitesi olan Lahor Devlet Üniversitesi Yönetimi tarafından Başkan Kadir Topbaş’a, felsefe dalında fahri doktora unvanı verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, felsefe dalında kendisine verilen fahri doktora unvanını Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanı sıfatıyla kullanacağını söyledi. Başkan Kadir Topbaş, kendisini bu unvana layık gördükleri için üniversite yönetimine teşekkür etti.

Başkan Topbaş’ın temasları

Başkan Kadir Topbaş, Pencap Devlet Üniversitesi'ndeki törenin ardından Lahor'daki Pakistan-Türk Okulu’nu ziyaret etti. Başkan Topbaş ve beraberindeki heyet, Pakistanlı işadamları tarafından yaptırılacak olan Pak-Türk Kız Okulu'nun temel atma törenine de katıldı. Başkan Kadir Topbaş daha sonra Sultan Ahmet Camisi'nin mimari özelliklerini taşıyan Blue Mosque (Mavi Cami) isimli camide incelemelerde bulundu.