Başkonsoloslardan demokrasiye destek… 8.9.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla biraraya geldi. 15 Temmuz’daki hain darbe girişimini kınayan başkonsoloslar, Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin yanında olduklarını ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan yabancı ülkelerin başkonsoloslarıyla Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda buluştu. Toplantıya aralarında ABD, Rusya, Japonya, Güney Kore, İngiltere, Fransa, Hollanda, Pakistan ve Türk Cumhuriyetlerinin başkonsoloslarının da bulunduğu 60’ın üstünde yabancı misyon temsilcisi katıldı.

 

Görevine yeni başlayan konsoloslara “İstanbul’a hoş geldiniz” diyen, görev yerleri değişenlere de başarılar dileyen Başkan Kadir Topbaş, buluşmaların çok verimli geçtiğini ve toplantıları çok önemsediğini ifade ederek, “Bugüne kadarki toplantılarımızı belirli temalarla yaptık. Bugünkü toplantımızı da ‘Demokrasi İnsani Güvenlik ve Küresel İşbirliği’ başlığını uygun gördük. Çünkü günümüzde dünya insanlarının kaderleri birbirine bağlı. Dünyanın herhangi bir yerindeki olay bütün dünyayı etkiliyor. Bu nedenle bütün insanlığın barışa ve mutluluğa katkı sunması gerekiyor.” diye konuştu.

 

15 Temmuz, millete rağmen hiçbir şey yapılamayacağını dünyaya gösterdi…

Yaşam, inanç ve ifade hakkının insan için vazgeçilmez haklar olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminde millete rağmen hiçbir şey yapılamayacağını dünyaya gösterdiğini söyledi. Darbe girişimi nedeniyle ekonomide ve vatandaşın güven duygusunda bir sorun yaşanmadığını, enflasyonist bir ortamın oluşmadığını ve normal hayata çok çabuk dönüldüğünü anlatan Başkan Topbaş, bunun ancak devletine güvenen bir toplumda gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

 

Türkiye, demokrasiye sahip çıktı…

İstanbul’daki ve Ankara’daki yabancı misyon temsilcilerinin de başarısız darbe girişiminde yaşananlara birebir şahit olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 Temmuz’daki karanlık gecede milletimiz bir yumak haline gelerek tankların, topların, silahların önüne sadece ellerinde bayrakları ve yürekleriyle atıldılar. Halka rağmen hiçbir gücün Türkiye’nin geleceğini karatmasına ölümleri pahasına izin vermediler. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve Valilik işgal edildi. İstanbullular demokrasiye sahip çıktı. Bunlar geride kaldı, normal hayata döndük. Halkla yakın ilişki kuran yönetimler ancak başarılı olabilir. 4 milyar insanı yöneten UCLG Dünya Teşkilatı’nın başkanı olarak gittiğim ülkelerde FETÖ Terör Örgütü’nün okulları üst düzey yöneticilerin çocuklarını okutuyor. Türkiye’de olduğu gibi yarın bu ülkelerde de farklı şeyler ortaya çıkabilir. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok doğru uyarılarda bulundu.”

 

Başkonsoloslardan darbe girişimine kınama…

Buluşmada söz alan başkonsoloslar da, 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimini kınadıklarını, Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin yanında olduklarını söyledi. Darbenin başarısız olmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren konsoloslar, 15 Temmuz sonrası Türkiye ile batı arasında oluşan diyalog kopukluğunun giderilmesi için çalışacaklarını kaydetti.