Silivri’ye metro müjdesi 2.9.2016

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri’ye bir basın gezisi gerçekleştirdi. Silivri’ye 2004’ten bu yana dev çevre yatırımları yaptıklarını anlatan Başkan Topbaş, Silivri için bir metro hattı planladıklarının müjdesini verdi.

 

İstanbul Büyükşehir Başkan Kadir Topbaş, Silivri’de AK Parti İlçe Merkezi’ni ziyaret etti. Başkan Topbaş daha sonra mülki amirler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve basın mensuplarıyla buluştu. Buluşmada İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynarca ve Nurettin Nebati, Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu da yer aldı.

 

Silivri’ye 2004’ten bu yana 1 milyar 625 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Bunun sadece 651 milyonu su ve doğalgazla ilgili yatırımlar. Yollarla ilgili de 500 milyon liralık yatırım yaptık. Daha da yapacağız. Gereken hizmet neyse biz orda varız.” dedi.

 

“Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından biri Silivri’ye…”

Silivri’nin yapılan ulaşım yatırımlarıyla yazlıkçı bir sayfiye ilçesi olmaktan çıkarak, insanlarının her gün İstanbul ile temas ettiği bir ilçeye dönüştüğünün altını çizen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Silivri’nin 41 kilometrelik sahil bandında itfaiyemizin cankurtaranları var. 2004’ten bu yana ise 40 binin üzerinde insanı kurtardık. Bizden önce bir yılda 100 civarında insan denizde boğuluyordu. Denizlerde hayatın normale dönmesi için de çok ciddi çevre yatırımları yapıyoruz. Bu sene de balık mevsimi bol ve bereketli olacak deniliyor. Şu ana kadar İstanbul’daki atıksuların yüzde 97’sini kontrol altına aldık. Bunun yüzde 50’den fazlası da ileri biyolojik arıtma. Selimpaşa’da 22 kilometrelik Türkiye’nin en büyük kuşaklama kolektörü ile ileri biyolojik arıtma tesisini yaptık. İnşallah yakın zamanda açacağız. İleri biyolojik arıtmalarla Silivri’de denizin kirlenmesinin önüne geçiyoruz. Sadece bu yatırımlara 350 milyon lira harcadık.”

 

Boğluca Deresi ıslah edildi…

“Her yerde metro her yere metro” anlayışıyla yürüttükleri raylı sistem yatırımlarından Silivri’nin de nasibini alacağını belirten Başkan Topbaş, 2019 sonrasında Halkalı’dan Çatalca’ya bir metro hattı geleceğini, Silivri için de bir metro hattı planladıklarını müjdeledi. İstanbul genelinde devam eden ve yapacakları metrolarla nihai raylı sistem uzunluğunun 1.000 kilometreyi geçeceğini ifade eden Başkan Topbaş, Silivri’ye yapılan yatırımlarla ilgili de şu bilgileri verdi: “Boğluca Deresi bizi yordu. Islah ve çevre düzenlemesi çalışmasında sona doğru geliyoruz. İstedik ki, insanlar sandallarla gezsinler, kenarında piknik yapsınlar. Dere üzerindeki köprüyü de projelendirerek en iyi şekilde yeniden yapıyoruz. Denizden 10 kilometrelik içeriye doğru yürünen bir sahil bandı oluşturuluyor. Dere kenarında İSKİ’ye ait olan yerde de mükemmel bir düzenleme yapıyoruz. Buradan da batıya doğru sahili yeniden düzenleyerek Silivri’de çok daha güzel bir sahil oluşturacağız.”

 

Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Silivri Merkez Camii’nin çevresinde bir düzenleme için çalışıyoruz. Diyanet sitesiyle ilgili proje bitmek üzere önemli bir kompleks olacak. İBB olarak Silivri’de yeni bir emniyet binası yapacağız. Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’ndeki restorasyon çalışmaları sürüyor. Çevresini de düzenleyerek orada bir sosyal tesis mantığında halkımızın rahatlıkla gezip dolaşabileceği bir yeşil alan oluşturuyoruz. Silivri’de 740 dönümlük bir alanda tema park oluşturmak için çalışma yapıyoruz. Sinekli Göleti’nin düzenlenmesi için proje yaptık.”

 

“İstanbul’un köyleri sıcak asfaltla, su, doğalgaz ve park bahçelerle bizim dönemimizde tanıştı.” diyen Başkan Topbaş, “Değirmenköy Göleti’ne kapalı sulama sistem kurulması için talimat verdim. Suyun tarımda daha etkili kullanılması için hemen çalışmayı başlatıyoruz. Çatalca’da yaptığımız gibi buradaki Roman vatandaşlarımızı da aynı şekilde sağlıklı konutlara kavuşturacağız. Silivri’de 3 tane kapalı spor salonu yaptık. Şimdi 3 tane daha yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Silivri’de organik tarım desteklenmeli…”

Organik tarımın dünyada 35 milyar dolar gibi çok ciddi bir pazara sahip olduğunu ve Silivri’nin organik tarım için çok müsait olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Niye o pazardan Türkiye ve Silivri pay almasın? Silivri’ye karpuz, kavun ve çiçekçilik başta olmak üzere bunan daha ötesinde öyle tohumlar getirelim ki, bu doğal tarımdan Silivri kazansın. Evlerimizi nasıl atölyeye çevirebiliriz. Atıl iş gücünü üretime nasıl katabiliriz, bunu çalışmak zorundayız.” şeklinde konuştu.